Vychytávky pro příjemnější cestování s dětmi

Cestování s dětmi…no, to je kapitola sama pro sebe 🙂 Matěj už dospěl do fáze, kdy ho jízda v autě docela baví a pokud nemá vyloženě špatnou náladu, tak cestování zvládá v pohodě. S Terkou je to horší…musím říct, že ke konci, co byla ještě ve vajíčku proti směru jízdy, tak už to bylo celkem dost náročný…Když zrovna nespala, tak se dost často stávalo, že nám cestu prořvala. Když jsme ji přesunuli do pokračovací autosedačky (máme od Cybex), která je po směru jízdy, tak se to o dost zlepšilo. Ano, vím, že autosedačky proti směru jízdy jsou určitě o dost bezpečnější, ale bohužel nejsme jediní, kdo měl s dítětem takový problém. A co si budeme povídat, hystericky řvoucí dítě v sedačce proti směru jízdy vám na klidné a bezpečné jízdě opravdu nepřidá…

A protože se blíží léto, kdy budete na cestách možná trávit víc času, tak pro vás mám tipy na věci, které vám jízdu s dětmi alespoň trochu ulehčí a zpříjemní:-)

1. Stínítka do oken

To je určitě takový základ. My jsme kdysi měli bezva stahovací roletky, které se na okno nalepily pomocí přísavek a stahovaly se dle potřeby. Kupovali jsme je v Lidlu (koukala jsem, že je stále prodávají – klik tady), bohužel se jednoho dne dostaly do rukou Matějovi a to byl jejich konec 🙂 Ale musím říct, že byly opravdu šikovný a vypadaly moc dobře. Teď máme klasický stínítka s jednou přísavkou.

2. Organizér na sedačku

Organizér jsme primárně pořizovali kvůli tomu, že nám Matěj okopával přední sedačku a potřebovali jsme ji nějak ochránit. Když už bylo něco takového třeba, vybrala jsem raději než jednoduchý potah, organizér, do kterého můžu uložit nějaké nezbytnosti (mám v něm papírové kapesníky, vlhčené ubrousky…). Dítě si tam navíc může odložit třeba pití, svačinu…

3. Ochranný potah pod autosedačku

Ten jsme kupovali kvůli ochraně sedačky, protože se nám zdálo, že nám autosedačka začíná odírat sedadla v autě. Matěj navíc šoupal nohama po hraně sedadla a když měl špinavý boty,  tak to bylo něco..Máme úplně obyčejnou (něco takového).

4. Zpětné zrcátko

Zpětné zrcátko využijte hlavně tehdy, pokud máte dítě v autosedačce proti směru jízdy a nesedíte vedle něj. Obzvláště u malých miminek mi přijde super, že ho přes zpětné zrcátko jednoduše zkontrolujete, jestli je v pořádku. Terezka s námi navíc přes zrcátko komunikovala a bylo vidět, že je o dost klidnější, když nás může taky vidět. My jsme kupovali opět úplně to nejobyčejnější, které se přidělalo pomocí popruhu k opěrce hlavy na sedačce, kde jsme vozili vajíčko. Dají se koupit i vymazlená zrcátka – barevná, s plyšovými zvířátky…

5. Podnožka KneeGuardKids

Myslím, že pro nás dospěláky je někdy trochu těžší představit si, jaký je to být malý (i když co vám budu povídat, já se svými 155 cm tohle zažívám dost často 🙂 ) Když si ale jednou Matěj dost urputně stěžovat, že ho v autě bolí kolínka, začala jsem pátrat, jak tenhle problém vyřešit a narazila jsem na podnožky KneeGuardKids. Bohužel jsem v několika diskuzích narazila také na různé rady, jak tento problém podomácku vyřešit… třeba stoličkou nebo krabicí. Je třeba si ale uvědomit, že podobné kutilské výtvory mohou být opravdu nebezpečné a i při menší nehodě by mohly způsobit vážné zranění (už minimálně tím, že nejsou pevně přidělané…).

Do té doby mi nedošlo, že pro dítě, které si nemůže nohy opřít, může být dlouhá jízda v autosedačce opravdu nepříjemná a dokonce i bolestivá…nohy visí dolů přes hranu autosedačky, mohou brnět, mravenčit, odkrvovat se a navíc je táhne dolů jednak samotná tíha nohy a pak také boty, které má dítě obuté, což není dobré ani pro kolenní klouby. Dítě pak může nohy křížit, různě se v sedačce kroutit, kopat…

S podnožkou můžete tento problém celkem jednoduše vyřešit, protože dítěti poskytnete oporu pro nohy a cestování pro něj bude hned pohodlnější.

Možná vás stejně jako mě napadá, jestli je podnožka bezpečná. Taky jsem nad tím hodně přemýšlela. Doporučuji mrknout na video s crash testem. Naopak si myslím, že nebezpečné je, pokud dítě v autosedačce nohy všelijak kříží a kroutí se. Podnožka samozřejmě splňuje také všechny atesty a normy.

Montáž podnožky je jednoduchá a zabere vám pár minut. Pokud máte v autě ISOFIX, připevníte podnožku pomocí karabin do držáku ISOFIXu. Nemusíte se bát, podnožka je kompatibilní s téměř všemi typy autosedaček (vyjma těch, co jsou proti směru jízdy a autosedaček s opěrnou nohou) a můžete ji připevnit k jakékoliv sedačce.

Pokud tento systém v autě nemáte, nevadí, protože podnožku můžete připevnit také provlečením pásků mezi sedákem a opěradlem. Montáž je opravdu jednoduchá a zabere vám pár minut (detailnější info k tomu najdete na webu).

Podnožka je vyrobená z pevného plastu a dá se polohovat do výšky (Terezka ji má momentálně nejvýš – měří ccc. 85 cm) a pak můžete také nastavovat sklon samotné opěrky. Podnožku využijete pro děti od cca. 18ti měsíců až do 9 let. Plošinu podnožky můžete také jednoduše odjistit zatlačením dvou pojistek a sklopit ji do svislé polohy, abyste mohli pohodlně vystupovat nebo nastupovat. Po nasednutí do sedačky plošinu jednou rukou zvednete a ta se zablokuje v předešlém sklonu.

Od doby, co podnožku v autě máme, je Matěj určitě o dost spokojenější spolujezdec a musím uznat, že podnožka je opravdu moc šikovná 🙂 Cena podnožky je 1.790,-Kč a koupit ji můžete tady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře