Novinka: Menstruační kalhotky!

Slyšely jste už o menstruačních kalhotkách? Na českém trhu jsou už od roku 2016, ale myslím, že pro většinu žen je to spíš novinka.

Pokud pravidelně sledujete články na blogu, tak vám možná neunikl článek, který jsem připravila ve spolupráci s e-shopem  Maluna, který se specializuje na menstruační pomůcky pro ženy. Psala jsem v něm o menstruačních kalíšcích, které jsem měla možnost otestovat (celý článek najdete tady). Vyzkoušela jsem hned dvě značky, ale bohužel ani po několika měsících nemůžu říct, že bych našla ten pravý…nicméně jsem pořád přesvědčená, že pokud se vám podaří najít správný, budete moc spokojené 🙂 Někdy jim ještě šanci určitě dám.

Markéta z Maluna.cz mi nabídla, jestli bych nechtěla vyzkoušet novinku – menstruační kalhotky…abych byla upřímná, tak jsem si zkraje říkala, že to asi nebude nic pro mě, protože mě nikdy nelákalo vyzkoušet ani látkové vložky. Nicméně Markéta mě na ně tak nalákala, že jsem si řekla, že je zkusím 🙂 Teď mám za sebou první testování a tady jsou moje dojmy a postřehy 🙂

Co to vlastně jsou menstruační kalhotky a jak fungují?

Menstruační kalhotky vypadají na první pohled jako obyčejné spodní prádlo. Koupit je můžete v různých provedeních (bokové, do pasu), barvách nebo třeba i s krajkou. Na rozdíl od obyčejných kalhotek ale mají savou a nepropustnou vrstvu, a tak je můžete používat místo klasických vložek a tamponů nebo jako pojistku ke kalíšku…

Pro koho jsou menstruační kalhotky vhodné?

Jsou ženy, které nedají dopustit na tampony. Pokud se rozhodnou přejít na nějakou ekologičtější a zdravější alternativu, tak pravděpodobně sáhnou po kalíšku. Některé ženy ale dávají přednost vložkám. Sama jsem je používala jen krátce a brzy přešla na tampony…proč? Vždy, když je měla, přišlo mi to, jako kdybych nosila plenu…měla jsem pocit, že musí být vidět, lepíky často nelepily jak mají a vložka se posouvala, hrnula, odlepovala a když jsem se svlékla do spodního prádla (třeba v při tělocviku), tak všichni viděli, že mám vložku…u některých vložek mi navíc přišlo, že málo sály a krev z nich spíš stékala…No, prostě pro mě byly vložky vždycky za trest a určitě si dokážete představit, jak jsem si to užívala v šestinedělí s těma obříma porodnickýma… Menstruační kalhotky jsou tedy skvělou alternativou k vložkám, ale třeba osloví i takové zaryté odpůrkyně vložek, jako jsem já…

Jak o ně pečovat a jak dlouho vydrží?

U mě je otázka výběru menstruačních pomůcek i otázkou ekologie a zdraví (kolik odpadu jedna žena za svůj „menstruační život“ vyprodukuje asi netřeba psát, ale málokterá z nás si uvědomí, jaké látky jednorázové menstruační pomůcky taky obsahují).  Menstruační kalhotky by měly při správné péči vydržet jako běžné spodní prádlo, ale časem samozřejmě může klesat jejich funkčnost (savost a nepropustnost) – ta je uváděna obvykle asi na 50 pracích cyklů, tedy zhruba 2 roky.

Kalhotky je třeba měnit přibližně stejně často jako ostatní menstruační pomůcky a samozřejmě v závislosti na tom, jak silné máte krvácení. Po použití je propláchněte ve studené vodě a pak vyperte v pračce na 40 stupňů – klidně i s ostatním prádlem. Na kalhotky nepoužívejte aviváž a nedávejte je to sušičky.

V eshopu Maluna.cz můžete koupit kalhotky českých i zahraničních značek. Já jsem testovala kalhotky Snuggs a Meracus, což jsou obě české značky.

A teď přejdeme k tomu, co vás asi nejvíc zajímá, a to mojí osobní zkušenosti s kalhotkami 🙂

Kalhotky Snuggs

Menstruační kalhotky od české značky Snuggs jsem si vybrala ve verzi pro silnou menstruaci (konkrétně tyto). Menstruační kalhotky Snuggs se vyrábějí z high-tech materiálů a nanovláken. Na první pohled mě překvapily tím, že vypadají opravdu šmrncovně – jsou lesklé a moc hezky střižené (tělo kalhotek je 93 % polyamid, 7 % elasten, funkční vrstva – polyester, bavlna, elastan, polyurethan). Ve srovnání s kalhotkami Meracus jsou přes zadek o něco víc vyříznuté, ale velikostně odpovídají (mám velikost M), ale určitě je to pro mě takové těsnější emko než u Meracusek.

 

Trochu jsem se bála, jestli to nebudou jen kalhoty se všitou vložkou, ale mile mě překvapilo, protože jsou neskutečně tenké (1,5mm)! Až jsem si při prvním pohledu říkala, jak můžou vůbec něco nasát 🙂 Výrobce uvádí, že by se měly měnit po 8-10 hodinách. Určitě závisí na síle menstruace. Já mám po porodech v prvních dne menstruaci dost silnou. Do teď jsem obvykle používala tampony Extra super a v prvních dnech je měnila třeba po 2 hodinách, jinak začaly protékat. Kalhotky mi určitě vydržely déle než tampon a výměna byla třeba asi po 4hodinách (8 hodin mi přijde opravdu moc…). Překvapilo mě, že i když jsem je měnila výrazně méně častěji než tampony, rozhodně jsem se necítila nijak nepříjemně! Žádná nepříjemná vlhkost, žádný zápach a kalhotky vše opravdu nasály, ale neprosákly. Samozřejmě že oproti tamponům si s kalhotkami víc uvědomujete, že menstruujete, ale čím víc jsem o tom přemýšlela, tak mi došlo, že to možná není na škodu…do teď jsem menstruaci brala jako něco obtěžujícího, co se ale s tampony dalo přežít, protože jsem o ní skoro nevěděla a dělala všechno jako obvykle. Teď k tomu snažím přistupovat tak, že je období, kdy bych se měla trochu víc šetřit, odpočívat a vůbec trochu zpomalit.

Kalhotky jsem po použití propláchla pod studenou vodou a několikrát pod proudem vody stiskla. Potom jsem je nechala uschnout a druhý den vyprala s ostatním tmavým prádlem. Nebojte, kalhotky po propláchnutí a uschnutí vůbec nezapáchaly a dokážu si představit, že by na praní i pár dnů počkaly. Dalším zajímavým zjištěním, které bude rozhodovat o tom, kolik kalhotek budete na celou dobu menstruace potřebovat, je doba schnutí. U kalhotek Snuggs byla totiž výrazně kratší než u celobavlněných kalhotek Meracus. Když jsem Snuggs večer vyprala, byly ráno suché. Meracus mi schly asi jednou tak dlouho (suším v bytě, který není vlhký, na sušáku). Pokud byste tedy kalhotky měnily po 4 hodinách, tak budete na 1 den potřebovat asi  4 ks a jedny noční (najdete je také v e-shopu). Když je večer vyperete, tak je do rána budete mít pravděpodobně suché a můžete je znovu použít.

Kalhotky Meracus

Kalhotky Meracus mám ve verzi pro slabou a normální menstruaci v celobavlněné variantě (konkrétně tyto). Oproti Snuggs vypadají trochu víc jako bombarďáky 🙂 Jsou s vyšším pasem, širší přes zadeček (nejsou tak vykrojené) a jsou celobavlněné, takže matné. Nicméně musím říct, že za mě co do pohodlnosti vyhrály! 🙂 Jo, jsem vyznavačku stylu Bridget Jonesové 🙂

 

 

Už výš jsem psala o tom, že oproti Snuggs schnou o něco déle a pokud byste tedy chtěly používat jen tento typ, budete jich asi potřebovat vícero kusů (na druhou stranu jsou zase o dost levnější než Snuggs). Na stránkách Maluny jsem se dočetla, že dobu sušení lze zkrátit, pokud je otočíte naruby, takže to příště určitě zkusím. Na rozdíl od Snuggs se mohou prát na vyšší teplotu 60 stupňů a můžete je tedy používat i v šestinedělí (to jich ale budete potřebovat asi opravdu hodně…já si vložky po porodu měnila v prvních dnech co 2 hodiny…).

Používala jsem je od třetího dne dál, kdy už mám menstruaci slabší a pak už jen špiním. Výměna byla třeba v půlce dne a na úplném konci menstruace jsem je už zvládla mít celý den. Stejně jako u Snuggs, tak ani u Meracusek jsem necítila žádnou nepříjemnou vlhkost, zápach…Co do funkčních vlastností pro mě byly obě značky srovnatelné. Meracusky jsou pro mě ale pohodlnější co do materiálu a střihu, ale mají mínusový bod za schnutí. Do budoucna budu asi kombinovat obě značky a těším se, že vyzkouším i noční variantu.

Ale abych na kalhotky nepěla jen samou chválu, tak jejich nevýhoda je to, že se při jejich výměně musíte od pasu dolů svléknout. Vyšší je také prvotní investice.

Sama měsíčně utratím za jednorázové menstruační pomůcky asi 150,-Kč. Za rok je to tedy 1.800 Kč a za dva roky 3.600,-Kč. Kalhotky se dají navíc koupit ve zvýhodněných sadách – v eshopu Maluna.cz je to 10% při koupi 3 kalhotek a 15% při koupi 5 ks kalhotek. Kromě dvou uvedených značek mají v eshopu i další – levnější. Když jsem propočítávala, kolik by mě stála sada, která by mi pokryla celou menstruaci (celkem asi 6 ks kalhotek), došla jsem k podobné částce + tedy náklady praní a prací prášek, které už ale nejsou tak dramatické (podle typu pračky a prací prášku okolo 10,-Kč, přičemž často kalhotky budete prát i s ostatním oblečením – u nás jede se dvěma malýma dětmi pračka prakticky každý den). Pro mě je ale také dost zásadní právě otázka ekologie a zdravotní nezávadnosti….

Do budoucna budu kalhotky určitě používat dál, protože musím uznat, že ačkoliv jsem k nim byla zkraje dost skeptická, tak mě moc mile překvapily! :-)Pokud tedy váháte, jestli do nich taky jít, tak doporučuji koupit třeba dvoje, různé značky a pak uvidíte, jak vám vyhovují a dokoupíte si třeba další.

Slevový kód

V e-shopu jsem pro vás domluvila slevový kód MALUNA0311 na slevu 15%!. Kód je platný do 15.11. 2020  můžete ho použít na nákup všech menstruačních kalhotek. A pozor! Sleva se sčítá s množstevní slevou na nákup 3 a víc kusů menstruačních kalhotek Snuggs a Meracus. Jen je vždy třeba koupit kalhotky stejné velikosti a typu! 🙂

Komentáře