Můj svět non toxic :-)

Proč jsem se rozhodla pro non toxic domácnost?

O „non toxic“ jsem se začala zajímat po narození Terezky. Ze zdravotních důvodů jsem začala přemýšlet, jestli doma nemáme zbytečně moc chemie, která by se dala nahradit stejně kvalitními a šetrnějšími výrobky. Už vlastně ani nevím jak, ale narazila jsem na FB na skupinu Svět non toxic. Často v ní hledají pomoc třeba maminky malých ekzematiků, které se rozhodly vydat cestou nekortikoidů, ale najdete v ní obrovské množství informací prakticky o všech oblastech (kosmetika, úklid, výživové doplňky, nádobí, textil…). A co nenajdete v dokumentech, které jsou opravdu detailně zpracované  a najdete v nich tipy na konkrétní produkty, najdete přes lupu na „zdi“skupiny. Za ty 2 roky, co jsem jejím členem, se v ní řešilo snad úplně všechno 🙂

Pokud se rozhodnete přejít na non toxic výrobky, nenechte se zmást reklamními triky prodejců, kteří velice rádi označí svůj produkt jako „eco, bio, vegan…“Vždy a u všeho je třeba číst složení a právě v dokumentech skupiny najdete látky, na které je třeba dávat pozor. Nově můžete všechnu non toxic kosmetiku a drogerii navíc nakupovat na jednom místě a nemusíte ani studovat složení, protože máte jistotu, že v e-shopu www.netoxickádomácnost.cz koupíte jen ty šetrné výrobky.

Někdo možná bude argumentovat tím, že non toxic produkty jsou moc drahé…no, v některých případech je to pravda. Na druhou stranu vás tento způsob života přiměje zamyslet se nad tím, jestli některé věci skutečně potřebujete a prostě víc než kde jinde tu platí, že méně je více. Já tohle mám třeba se svojí kosmetikou a v domácnosti jsem zjistila, že spoustu komerčních chemických výrobků můžete nahradit octem, sodou a obyčejným mýdlem…

Pokud byste si chtěli zkusit vyrobit třeba prací prášek, tablety do WC, prášek do myčky nebo octový čistič, tak vám vřele doporučuji knížku od Knihy Kazda s názvem „5 domácích prostředků nahradí celou drogerii„. Knížka stojí 209,-Kč a je opravdu plná zajímavých tipů a je skvělým průvodcem, pokud se rozhodnete začít s non toxic domácností. Je rozdělená do několika kapitol, které jsou zaměřené na úklid, praní, péči o tělo, vlasy, výživu…Jsou v ní i konkrétní recepty na domácí prací prášek, tablety do WC, odstraňovače skvrn, sprchový gel, kondicionér, mýdlo…

Ještě bych chtěla říct, že ani já nemám 100% netoxickou domácnost…abych byla úplně upřimná, tak si myslím, že to v dnešní době není ani úplně možné…ale snažím se a každý krok správným směrem se počítá 🙂 Třeba v dekorativní kosmetice mám ještě rezervy a je pár výrobků, kterých se vzdát zatím úplně nedokážu. Na druhou stranu jsem ale objevila několik skvělých a taky českých značek, na které nedám dopustit!:-)

Praní, úklid

Pokud se rozhodnete vydat na cestu non toxic, bude zřejmě jako první řešit praní…Možná si to ani neuvědomujeme, ale kůže je náš největší orgán a textil, který pereme v běžných prášcích, se naší kůže dotýká 24hodin denně. Přitom domácí prací prášek si můžete vyrobit z několika surovin a nebojte, prát bude taky dobře. Vše co potřebujete na výrobu domácího prášku mám z www.netoxickádomácnost.cz  – mýdlo, kyselinu citronovou, TEAD a prací sodu. Základem je mýdlo, do kterého podle typu prádla a teploty, na kterou perete přidáte případně ještě prací sodu a TEAD. Vše jen odměříte a dáte do bubnu pračky. Na závěr je dobré prádlo ještě vymáchat v roztoku s kyselinou citronovou, která nahradí aviváž. Konkrétní recept na domácí prací prášek najdete tady. Na odstranění skvrn se mi osvědčilo žlučové mýdlo, kterým skvrnu potřu, nechám působit a pak vyperu s ostatním prádlem.Pokud se na míchání vlastního prášku necítíte, můžete zkusit některý z prodávaných gelů nebo prášků. Já kromě domácího prášku peru ještě v gelu od Tierra Verde s vůní levandule, který je opravdu skvělý a cenově přijatelný. Dá se koupit třeba v DM drogerii a na některých jejich pobočkách si ho dokonce můžete i stočit do vlastní nádoby.

Na úklid jsem před pár měsíci objevila úplný zázrak! Obyčejný ocet, který koupíte v obchodě za 10,-Kč! Bez mučení se přiznávám, že jeho pach je pro mě dost nepříjemný, ale zvykla jsem si…používáme ho na čištění koupelny, myčky, pračky…Poslední měsíce si z něj vyrábím citrusový čistič, který voní přeci jen o něco líp 🙂 Do velké zavařovací sklenice dám slupky od citrusů (bez dužiny) -je jedno, jestli použijte slupky od mandarinek, pomerančů, citronů…zalijete je octem, uzavřete a necháte alespoň měsíc v temnu a chladu pracovat. Pak přecedíte a slijete do nádoby – ideálně rozprašovače. Je opravdu skvělý obzvláště na koupelnu. Ostatní úklidovou drogerii kupuju taky od Tierra Verde (v nabídce mají také octový čistič, odmašťovač, dezinfekci, prostředek na vytírání, na nádobí, na WC, na vodní kámen…).

Dětská kosmetika

O dětské kosmetice jsme tady toho napsaly už mnoho…Víte, že obě používáme kosmetiku od Weledy, která patří mezi non toxic značky. Jejich dětský krém s měsíčkem na opruzeniny používám už od narození Matěje. Obzvláště u dětské kosmetiky razím cestu naprostého minimalismu.

U obou dětí jsem si vystačila se 3 produkty – již zmiňovanou měsíčkovou mastí na opruzeniny, dětským máslem od Purity Vision (do teď ho používáme po plavání v bazénu) a mýdlem (dlouhou dobu jsem obě děti myla jen vodou, pak jsem začala používat mýdlo od Weledy, jejich sprchový gel a teď máme nově dětské mýdlo s lanolinem, které je naprosto skvělé. Je trochu cítit lanolinem, což je vlastně ovčí tuk, ale kůže je po něm neskutečně jemná!

A moje kosmetika?

O tom, jak pečuji o svoji pleť, jsem tu taky již několikrát psala. Miluju kosmetiku od Nobilis Tillia, Purity Vision, Weleda… Momentálně mám několik výrobků, které používám už několik měsíců a jsem naprosto spokojená. Nejlepším kosmetickým objevem poslední doby pro mě byl Jojobový olej od Purity Vision. Doporučili mi ho na problematickou a mastnou pleť. Zkraje mi přišlo trochu divné používat na mastnou pleť olej, ale je to opravdu zázrak a za poslední 3 měsíce už jedu třetí a určitě ne poslední balení.  Díky Instagramu jsem taky objevila skvělou netoxickou kosmetiku Naturaliscutis, kterou vyrábí jedna maminka na mateřské 🙂 Její rakytníkové sérum na problematickou pleť je skvělé! Používám ho, když má moje pleť „horší dny“ 🙂 Stejně jako i další oleje i tohle sérum je nejlepší používat na důkladně navlhčenou pleť (používám levandulovou vodu od Purity Vision), protože pak se velmi rychle vpije a nebudete mít pleť zbytečně mastnou. Když to takhle udělám, tak oleje klidně používám i jako denní péči (jen pokud se chcete líčit, tak doporučuji přeci jen počkat o něco déle než u běžných krémů).

Z předchozích článků jste možná postřehli, že mám takovou lehkou závislost na levanduli 🙂 Musím říct, že novinky od Purity Vision mi hned padly do oka 🙂 Levandulový olej jsem používala přes léto, protože mi přišel lehčí než máslo a je výborný třeba po holení na zklidnění podrážděné kůže. Kromě toho ho můžete používat i jako pleťový olej (je obzvláště vhodný pro ekzematickou pokožku), na vlasy nebo ho přidat do koupele. Levandulové máslo voní, alespoň podle mě o něco méně intenzivně a je hutnější. V létě mi doslova zachránilo kůži, když jsem se při jednom z výletů spálila a večer jsem potřebovala spáleniny něčím ošetřit. Oba výrobky jsou navíc vhodné i pro miminka 🙂

Speciálně pro holky…

V nedávném článku jste možné taky četly o tom, že jsem ve spolupráci s eshopem Maluna.cz testovala menstruční kalíšek, jako ekologickou a netoxickou variantu k tamponům, které jsem roky používala. Celý článek si můžete přečíst tady. Bohužel musím říct, že ačkoliv mi nápad s kalíškem přijde super, tak ani po několika měsících pokusů jsem mu nepřišla úplně na chuť a stále mám problém s tím, že ho uvnitř cítím, posouvá se mi a je mi to nepříjemné…Možná mu dám ještě někdy do budoucna šanci a zkusím jiný typ nebo velikost…Nicméně ohlasy na kalíšek byly velké a věřím, že pokud se vám podaří najít ten správný, budete moc spokojené.

Nově jsem na ozkoušení dostala dvoje menstruační kalhotky. Novinky a velký hit, který jste už možná zaznamenaly. Abych byla upřímná, tak jsem k nim byla zprvu dost skeptická, ale Markéta z Maluna.cz mi je tak vychválila, že jsem se rozhodla je zkusit…Zatím jsem je jen omrkla a musím říct, že hned na první pohled jsem byla mile překvapená, jak jsou tenké a opravdu vypadají jako běžné spodní prádlo.

Jsem fakt zvědavá, jak se mi osvědčí v praxi a určitě vám o tom dám brzy vědět 🙂

 

Komentáře