Potravinové doplňky pro kojící maminky

Protože jsou výživové nároky kojících žen vyšší oproti „normálu“ (některé studie uvádí, že kojící maminky mají energetickou spotřebu zvýšenou až od 20% denně), nabízí současný trh kromě různých prášků a vitamínových doplňků celou řadu potravinových produktů, které tyto dodatečné výživové nároky splňují. Pokud se člověk v jídle neodbývá a přemýšli aspoň trochu o tom, co jí, příjem živin by měl být zajištěn i bez užívání těchto doplňků. Protože se ale při životě s miminkem vyskytnou i dny, kdy jsme rády, že do sebe nasoukáme plátek chleba s máslem, je fajn, že existují pomocníci, díky kterým nemusíme mít černé svědomí, že miminko nedostane svou porci živin, a není potřeba do sebe přitom ládovat prášky.
Nelenila jsem a k otestování si koupila hned 3 takové produkty – Sunar Gravimilk, Nutrilon Nutrimama Profutura a cereální tyčinky Nutrimama Profutura.
Moje zkušenost je taková, že jsem se po užívání těchto doplňků necítila nijak výjimečně oproti době, kdy jsem je neužívala. Čili neměla jsem víc energie a vlasy mi padaly úplně stejně :-).

Sunar Gravimilk s příchutí malina, 300g

Jedná se o rozpustný mléčný nápoj, který obsahuje doporučenou denní dávku vitamínů a minerálních látek, které přispívají ke správnému vývoji miminka (vitamin C, vitamin E, vitamin B2 a B12, kyselina listová, jod, železo).
Tento doplněk je určen pro ženy plánující miminko, ženy těhotné a kojící maminky.
Strukturou Sunar Gravimilk připomíná sušené mléko.
Příprava je jednoduchá a rychlá – do hrnečku si odsypete dané množství (doporučená dávka je 9-10 čajových lžiček) a zalijete vodou o teplotě cca 30 stupňů.
Chuť Gravimilku na mě působila dost uměle. Pokud bych si ještě chtěla někdy dopřát tento doplněk, zvolila bych druhou variantu s příchutí čokolády, u které bych očekávala přírodnější chuť. K chuti bych ještě dodala, že na mě je Gravimilk strašně sladký (po sladkém bych se normálně utloukla, ale tady jsem měla problém dopít celý hrníček). Proto si ho dávám jen výjimečně, když mám chuť na něco opravdu hodně sladkého. A abych trochu srazila tu příšerně sladkou chuť, zalévám ho kromě vodou i trochou mléka.
Abych to shrnula, pro mě žádná sláva, ale dalo se to zvládnout.
Cena: cca 199,- Kč/300g

Nutrilon Nutrimama Profutura mléčný nápoj v prášku s vanilkovou příchutí, 400g

Nutrilon Nutrimama je také rozpustný mléčný nápoj, který je svým složením a svou přípravou podobný Gravimilku od Sunaru. Jeho cílem je také doplnění důležitých vitamínů kojící mamince, aby je mohla předat dál svému miminku.
O chuti bohužel nemůžu říct nic pozitivního – že jsou tyto nápoje přeslazené, je asi normální, ale Nutrilon mi svou chutí vyloženě nedělal dobře (cítila jsem z něj strašně moc sušené mléko). I tady jsem si musím nápoj vylepšovat, abych ho vypotřebovala – udělám jsem si Caro a přidám do něj lžičku nebo dvě Nutrilonu.
Pokud bych i tady měla uvést nějaké shrnutí mých zkušeností – za mě nikdy víc :-).
Cena: cca 159,- Kč/400g

Nutrilon Nutrimama Profutura cereální tyčinky brusinky a maliny

Nutrilon si u mě trochu spravil reputaci po tom pro mě hrozném nápoji těmito cereálními tyčinkami. Složení vitamínů a živin je obdobné jako u obou výše popsaných nápojů. Pro mě tyčinky představují praktičtější formu, jak vitamíny doplnit. U nápoje jsem často řešila, kdy si ho dát, neměla jsem na něj chuť. Ale tyčinku jsem si brala jako odpolední svačinu nebo sladkost po obědě (navíc jsem nemusela mít černé svědomí, že pořád mlsám :-)). V chuti je lehce sladkokyselá (asi díky brusinkám) a co mě potěšilo, že na rozdíl od jiných cereálních tyčinek, má tato mazlavější konzistenci a není suchá.
Cena: cca 129,- Kč/5x40g

Komentáře