Bílý šum a šumící medvídek MyHummy

Když jsme čekali Adélku, četla jsem, asi jako většina nastávajících maminek, knížky a časopisy o mateřství, co mi přišly pod ruku. A v jednom časopise jsem narazila na článek o bílém šumu. Moc jsem tomu nevěřila a říkala si, že nic takového na naše miminko používat nebudu. Ale jednou, když Áďa ne a ne zabrat, jsem si stáhla aplikaci bílého šumu do telefonu a nestačila jsem se divit, jak se naše holčička během chvíle zklidnila a nakonec i usnula.

O bílém šumu

Bílé šumy jsou zvuky podobné šumění fénu, vysavače, sušičky nebo třeba tekoucí vody. Jsou to zvuky, které připomínají miminkům to, co slyšeli ještě v maminčině bříšku. Dokonale si ten zvuk pamatují a rády při něm usínají, protože ho mají spojený s teplem a bezpečím.
Dočetla jsem se, že celosvětově uznávaný americký pediatr Dr. Harvey Karp označuje první týdny života dítěte za čtvrtý trimestr těhotenství. Doporučuje proto vytvořit novorozencům podobné podmínky, jaké byly u maminky v bříšku. A šumění popisuje jako jeden z prostředků, které novorozencům pomáhají se utišit a usnout.

Bílý šum u nás

Názor Dr. Karpa se mi zdá vcelku logický. Miminko se 9 měsíců vyvíjí v nějakém prostředí a najednou je všechno jinak – světlo, hluk, lidi kolem… Šumění je něco, co zná z bříška, kde se cítilo hezky a v bezpečí. A když je miminko třeba uplakané a nevrlé, myslím, že stojí za zkoušku pomoct mu navodit ten pocit bezpečí.

Zastáváme s manželem názor, že čím míň krámů, tím líp. Čím míň zbytečných výdobytků moderní doby při péči o děťátko, tím líp. Obdobně jsme se stavěli i k bílému šumu. Nechtěli jsme Adélku učit něčemu, co bychom ji pak složitě odnaučovali, protože bychom byli nervózní z toho, že bez šumu neusne. Jak se ale říká, člověk míní, život mění. Po několika horších nocích jsem bílý šum vyzkoušela a měla jsem pocit, že to zabralo. Pustila jsem ho proto při usínání i další den. Začalo mi ale vadit pouštění na telefonu, i když jsem telefon pokládala od Adélky dál. Proto jsem si přes internet na základě recenzí jiných maminek objednala šumícího medvídka MyHummy. Nejdřív jsem váhala, plyšák za víc než tisíc korun mi přišel dost drahý. Navíc jsem si ani nebyla jistá, jestli na naše miminko bílý šum opravdu funguje, nebo shodou okolností při jeho zvuku hezky usnula, a jestli tedy medvídka využijeme. Nakonec jsem méďu koupila. Musím říct, že mě přesvědčil hlavně jeho vzhled – je netradiční, roztomilý a pro mě prostě krásný. Takže jsem si řekla, že i když bychom nepoužívali šum, bude mít Áďa aspoň hezkého (i když nesmyslně drahého) plyšáka. Je fajn, že se dá šumící strojek z medvídka vyndat a pak už je to opravdu jen obyčejný plyšák.
MyHummy vytváří pět různých šumů, které připomínají zvuk fénu, šum plodové vody, tlukot srdce, šum mořských vln a deště. Zvukové zařízení, které je poháněno třemi baterkami AAA, je vyjímatelné, takže samotný plyšák je pratelný na 30 stupňů. Ovládání je také velice jednoduché – podržením nosíku medvídka šum zapnete, při delším držení ovládáte hlasitost a při dvojitém kratším stisku měníte druh šumu. Díky časovému zpožďovači začíná šum po 60 minutách postupně slábnout, až dojde k jeho úplnému vypnutí.
V nabídce jsou i MyHummy s „cry senzorem“, neboli senzorem spánku, což v praxi znamená, že medvídek sám aktivuje šum, když se miminko začne probouzet nebo plakat.
Vyzdvihnout musím nádherné dárkové balení, ve kterém nám MyHummy přišel (naprosto ideální jako méně tradiční dárek pro těhotnou kamarádku nebo novopečenou maminku).

Komentáře