Péřová zavinovačka – přežitek našich babiček?

V době, kdy jsem byla těhotná, jsem absolvovala předporodní kurz, kde nám bylo doporučeno miminko po narození zavinovat, a to ideálně do péřové zavinovačky. Když jsem s tím přišla domů a řekla manželovi, že péřovku musíme do výbavičky také pořídit, zhrozil se. Jeho hlavní argumenty byly především ty, že koncem září, kdy se náš Matěj měl narodit, ho v péřové zavinovačce budeme akorát přehřívat a že mu může vyvolat alergii…dokonce jsme se kvůli tomu i pohádali :-). Nakonec jsem si stejně prosadila svou a zavinovačku s líbivým sovičkovým vzorem pořídila a dobře jsem udělala, což nakonec sportovně uznal i můj muž 🙂
Na to, zda je zavinování pro miminko prospěšné nebo ne, existují různé názory. Jako jedno z uváděných negativ je například to, že pokud je miminko silně zavinováno, může dojít k poškození kyčelních kloubů. Na druhou stranu pokud je miminko zavinováno správně, cítí se bezpečně (jako u maminky v bříšku), je klidnější a méně dráždivé, lépe spinká a neruší ho Mooruv reflex, kdy děťátko rozhazuje ručičkami.
Dnes jsou velmi populární tzv. rychlozavinovačky, které se nejčastěji vyplňují dutým vláknem a zapínají se na suchý zip. Dále můžete narazit na elastické zavinovačky či zavinovačky, které mají prostor pro nožičky. Byť jsem do výbavičky pořídila i rychlozavinovačku, u syna na celé čáře zvítězila péřová zavinovačka a rychlozavinovačku jsme použili asi jen jednou.
Péřovou zavinovačku od Evy Kiedroňové jsem kupovala v tomto eshopu: https://www.lenkabrunova.cz/kategorie/perove-polovysypane-perinky/  (mimochodem paní Brunová vede i předporodní kurzy, které mohu vřele doporučit a ještě více jsme s manželem ocenili její kurz manipulace s novorozencem, který byl opravdu velmi užitečný!). Mnoho vzorů můžete koupit rovněž přímo na internetových stránkách Evy Kiedroňové http://www.kennyshop.cz/.
Zavinovačka je polovysypaná, což znamená, že je peřím naplněna jen částečně. Její výplň je vyrobena ze 100% husího peří. Povlak zavinovačky je vyroben ze 100% bavlny a koupit jej můžete v mnoha krásných vzorech. Před každým uložením miminka do zavinovačky je třeba ji naklepat tak, aby bylo peří v části, kde má miminko hlavičku. Péče o zavinovačku také není nikterak složitá. Povlak se dá sundat a vyprat na 40˚ v pračce a k mému milému překvapení lze v pračce vyprat i péřovou výplň (bylo nám však doporučeno přidat do bubnu pračky několik tenisových míčků, aby se peří nespojilo do chuchvalců).  Každý den by se pak zavinovačka měla větrat (ideálně na slunci či naopak na mrazu).
A co obavy ohledně alergií a přehřívání?
Alergie na husí peří neexistuje. Alergii můžeme mít pouze na prach, který se bude v peří usazovat, pokud nebude o zavinovačku správně pečováno. Co se týče přehřívání, tak tady musím dát manželovi, ač nerada, trochu za pravdu. Syna jsme do zavinovačky ukládali vždy pouze v plínce a body, a to se narodil v půlce září, kdy už žádné tropy nebyly a zima mu určitě nebyla. Aby se v zavinovačce nepotil, dávala jsem pod něj ještě plenku vyrobenou ze 100% bambusu. V létě, pokud by bylo horko, bych spíše doporučovala miminko na naklepanou zavinovačku pokládat a zavinovat ho do prodyšné elastické zavinovačky (i tak bude péřovka pro miminko určitě moc příjemná a pohodlná).
Péřovou zavinovačku mohu tedy 100% doporučit! Syn ji naprosto miluje a krásně v ní usíná (občas ho v ní i nakojím a pak rovnou uložím do postýlky). Její velkou výhodou je i to, že se Vám bude s miminkem mnohem lépe manipulovat a nebudete se bát, že miminku špatným držením ublížíte, což oceníte také tehdy, když budete miminko dávat někomu dalšímu k pochování. V chladnějších měsících v ní bude miminku krásně teploučko a použít ji můžete také do kočárku místo fusaku.
Pokaždé, když syna do naklepané zavinovačky pokládám a vidím, jak krásně se do nadýchaného peří zaboří, trochu mu závidím…:-)

Komentáře