Novinka – otcovská dovolená!

Pro většinu maminek je moc příjemný, když tatínek zůstane alespoň nějakou dobu po narození miminka doma a trochu jí pomůže. Většina tatínků, co mám kolem sebe, si prostě vzala pár dnů dovolenou. Věděli jste, že nově ale mají tatínkové možnost vzít si tzv. otcovskou dovolenou? Hlavním argumentem pro přijetí otcovské dovolené bylo to, že obyčejná dovolená je určená hlavně k odpočinku, což pomoc s domácností a miminkem fakt není 🙂 Co to je, jak dlouho trvá, kdo na ni má nárok a kolik dostanou tatínci zaplaceno, jsem pro vás ve stručnosti shnrula 🙂

Kdo může čerpat otcovskou dovolenou?

Otcovskou dovolenou můžu čerpat tatínek miminka – zaměstnanec (dále taky pěstouni a poručníci). U OSVČ je pak podmínkou účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 3 měsíců před nástupem na otcovskou.

Kdy se na otcovskou dovolenou nastupuje?

Otcovskou dovolenou musí tatínek nastoupit nejdéle do 6 ti týdnů od narození miminka (nebo převzetí do péče – u pěstounů a poručníků). V případě, že se vám narodí dětí víc, tak se doba nikterak neprodlužuje. Podle zákona mají na otcovskou nárok i tatínci, kterým se děti narodily už v loňském roce, a to od 21.12.2017.

Jak dlouhá je otcovská dovolená?

Otcovská dovolená je dlouhá jeden týden a tatínek ji musí vždy vyčerpat celou najednou.

Kolik dostane tatínek zaplaceno?

Výše otcovské za jeden den se stanovuje jako 70% denního vyměřovacího základu.

Vedle otcovské dovolené mohou tatínkové samozřejmě i nadále čerpat rodičovskou dovolenou do 3 let dítěte.

Komentáře