Zero waste menstruace: Testuji kalíšek z Maluna.cz

Dnešní článek bude ryze holčičí 🙂 O menstruačním kalíšku jsem poprvé slyšela, když mi bylo asi 16 let…ani netuším, jestli se v ČR dal v té době vůbec sehnat. Přiznám se, že jsem tehdy nechápala, proč ho někdo může chtít používat, když si prostě může vzít tampon a hotovo…abych byla úplně upřímná, přišlo mi to tenkrát vlastně i trochu nechutné (hlavně co se týče vylévání).

S přibývajícími roky a dětmi 🙂 jsem ale čím dál tím víc začala přemýšlet ekologicky a poslední roky se rozkoukávám i ve světě non toxic…když by mi v 16 někdo řekl, že budu obě děti látkovat, tak bych se mu asi vysmála. Však Pemprska je takový vynález! Jestli jsem se ale něco v dospělosti naučila, tak je to „Nikdy neříkej nikdy!“ Obě děti jsem samozřejmě nakonec látkovala a Terezku látkuji pořád a nedalo mi to a rozhodla jsem se vyzkoušet i kalíšek…

Vložky? Tampony? Kalíšek?

Napadlo vás někdy, kolik za svůj život vyprodukuje „menstračního odpadu“? Když si navíc představíte, že na světě je asi půlka obyvatel žen, které menstruují třeba i 40 let…to je asi 480 cyklů a celkem asi 2500 dnů s menstruací. To už je pořádná hromadu tamponů a vložek…a pokud vás představa obrovského množství odpadu zas až tolik nedojímá, zkuste se zamyslet, kolik za svůj život za tyto jednorázové pomůcky utratíte peněz…

Já jsem byla vždycky v týmu tampony. Používání vložek pro mě bylo odjakživa utrpením (v šestinedělí ty porodnické, to bylo fakt žůžo….) Když jsem tedy zvažovala ekologičtější alternativu, musela jsem hned zavrhnout látkové vložky, které si hodně žen nakonec chválí…Novinkou jsou teď i menstruční kalhotky, ale ani ty mě zatím příliš neoslovily. Na trhu existuje samozřejmě i nabídka ekologických a netoxických tamponů, ale cenově se pohybují dost vysoko. Nakonec mi zůstal kalíšek, do kterého jednou zainvestujete a při správné péči vám vydrží několik let. To nezní zas až tak špatně, ne? 🙂

Jak vybrat ten správný?

Pokud už se pro kalíšek rozhodnete, budete možná stejně jako já překvapené, jak obrovský je výběr. Jaký pro vás ale bude ten správný?!

Kalíšky se vyrábějí nejen v různých barevných variantách, ale rozdíly jsou také ve velikosti, objemu, pevnosti, materiálu, tvaru… Moje pátrání mě nakonec dovedlo až na stránky maluna.cz, kde nejen že mají kalíšků obrovské množství, ale s jejich výběrem vám i pomohou. Na jejich webových stránkách najdete také články, kde se dočtete spoustu zajímavých informací a pokud ani potom nebudete mít jasno, můžete se na ně přímo obrátit.

Při výběru správného kalíšku bude hrát roli to, zda jste rodila (přirozeně), jak máte posílené svaly pánevního dna, věk, ale třeba i tělesná konstituce…V době, kdy jsem kalíšek vybírala, jsem za sebou měla dva přirozené porody, vážila jsem necelých 50 kg (měřím cca. 156 cm) a tušila jsem, že svaly pánevního dna nemám po druhém porodu asi v úplně nejlepší kondici. Rozhodovala jsem se mezi kalíšky LaliCup M, Organicup B nebo Me Luna L Classic. Nakonec mě z nich zaujal Organicup B.

A jde se testovat…

Pokud už se pro kalíšek rozhodnete, doporučuju hlavně netlačit na pilu. Pokud budete ve stresu, tak budete s jeho zaváděním bojovat. Nejlepší je, pokud ho zkusíte poprvé zavést mimo menstruaci, až na to budeme mít dost času a klidu. Pokud vám to hned na poprvé nepůjde, dejte tomu čas…já se s kalíškem tímto způsobem seznamovala několik měsíců a ani teď nemůžu říct, že by nám to spolu šlo na 100%. Někdy se mi ho podaří zavést lépe, někdy je to horší. S Maluna.cz jsem samozřejmě konzultovala i některé problémy, které jsem s kalíškem řešila a tady je pár tipů, co mi poradily…

Tipy na správné zavedení

1. co nejvíce se uvolnit

2. zavádění trénovat v klidu (třeba po sprše nebo vaně, až budete uvolněná)

3. před zaváděním kalíšek navlhčit vodou nebo lubrikačním gelem na vodní bázi

4. před zaváděním být vyprázdněná

5. upravte si vždy polohu kalíšku tak, aby vám vyhovovala

Kalíšek se zavádí vždy trochu zmáčknutý a poté se rozvine až v pochvě. Dávejte pozor, ať nemáte kalíšek zmáčknutý i po zavedení, protékal by vám, což se mi jednou také stalo.  Pokud zatáhnete za stopku kalíšku, měly byste cítit mírný podtlak a když ho obkroužíte prstem, neměl by být nikde promáčknutý.

Kalíšek je třeba vylévat po 4-8 hodinách (záleží na intenzitě menstruace). Já ho první dny vylévám opravdu každé 4 hodiny. Kalíšek se vytahuje tak, že ho jemně zmáčknete ve spodní části, a tím uvolníte podtlak. Pak ho opatrně vytáhněte. Když by vám to nešlo, můžete si trochu pomoci tím, že zatáhnete  za stopku (já jsem ji ale u kalíšku ustřihla – dělejte do opatrně, ať kalíšek neprostřihnete, protože mi spíš vadila).

Údržba, čištění

Ke kalíšku doporučuji pořídit i sterilizační kelímek,ve kterém ho před prvním použití vyvaříte a mezi menstruacemi ho v něm můžete třeba i skladovat. V průběhu menstruace není třeba kalíšek opakovaně sterilizovat (pokud ho nikam neodkládáte). V průběhu menstruace ho stačí vždy vylít (do WC nebo umyvadla) a opláchnout vodou. Po skončení menstruace ho nezapomeňte důkladně opláchnout. Já ho před další menstruací vždy ještě sterilizuji.

Na závěr musím říct, že mi kalíšek přijde jako skvělý řešení, ale je třeba najít ten správný, což se na poprvé nemusí hned povést. Přiznám se, že zvažuji, že vyzkouším ještě jiné druhy, protože s tím, co momentálně mám, to pořád není úplně ono, ale vzdát se mi to nechce 🙂

Zdroj fotek: www.maluna.cz, Instagram Maluna

Komentáře