Látkové pleny II. – co vše budu potřebovat a kolik toho mám pořídit?

Doufám, že vám předchozí článek o látkových plenkách pomohl zorientovat se, jaké jsou dnes možnosti látkování. Možná už jste také rozhodnutá, že do toho půjdete, ale teď přemýšlíte, kolik čeho budete potřebovat.
baby-19260_960_720V prvé řadě si musíte říct, jak často budete plenky prát a jaké máte možnosti jejich sušení. Já peru použité plenky každý druhý den (déle než 3 dny se plenky nedoporučuje nechávat, protože se v nich množí bakterie a také by mohly začít plesnivět, což je jejich konec) a mám možnost sušit v sušičce, i když teď už to moc nedělám, protože jsem měla pocit, že tím plenky dostávaly dost zabrat. Zkraje počítejte, že budete miminko přebalovat cca. 8 krát denně, později méně. Zatímco čtvercové plenky schnou na vzduchu pár hodin, tak kalhotkové třeba den nebo také víc (hlavně v zimě). Pokud budete prát ob den, budete potřebovat plenky na 2 dny + 1 den, kdy vám budou vyprané plenky schnout. Celkem budete tedy při této frekvenci praní potřebovat cca.  24 možností přebalení. Pokud budete prát každý den, mělo by vám stačit cca. 16 plen, a pokud jednou za tři dny, tak asi 32. Samozřejmě počty jsou orientační a bude záležet i na učůranosti vašeho potomka.
Teď si asi lámete hlavu s tím, jak výbavu co nejlépe poskládat. V předchozím článku jsem psala o jednotlivých typech plen a o možnostech, jak dnes látkovat. Počítejte, že zkraje budete spíše zkoušet, co vám bude vyhovovat. Plenky tedy raději kupujte postupně a zkoušejte různé značky a pak až případně dokupujte více kusů. Plenky některých značek sedí spíše hubeným miminkům, jiné jsou lepší pro buclaté, některé jsou více savé a jiné zase méně. Určitě doporučuji nekupovat pouze jeden typ plen od jedné značky. Než se Matěj narodil, hrozně mě nadchly plenky od jedné české značky a přemýšlela jsem, že koupím celou sadu (bývá to levnější, ale co s celou sadou, když nebudou miminku plenky sedět?), ale naštěstí jsem to neudělala, protože jsem pak zjistila, že Matýskovi tento typ plenky vůbec nesedí.
diaper-312167_960_720Minule jsem psala také o tom, že všechny typy plenek se dělají i v novorozeneckých velikostech. Pokud máte v plánu látkovat už od narození a víte, že se vám nenarodí malý obřík, určitě je dobré se poohlédnout po novorozeneckých velikostech, protože většina jednovelikostních plenek bude pro malé mimčo obrovská a bude dělat hrozný balík a miminko omezovat v pohybu. Samozřejmě i tady musíte zvážit, kolik chcete do plenek investovat. Ono pořizovat kompletní výbavu v novorozenecké velikosti a pak i jednovelikostní se už trošku prodraží… Já jsem to vyřešila tak, že jsem zkraje používala čtvercové plenky (70×70 cm), kterých jsem měla 40 ks a které jsem případně dovycpávala krátkými bambusovými vkládačkami (těch jsem měla 20 ks) a přes ně jsem používala novorozenecké svrchní kalhotky (pořizovala jsem 4 ks). Na noc jsem pak měla asi 6 novorozeneckých kalhotkových plenek, aby pro mě noční přebalování bylo trošku jednodušší. Z některých mi Matěj ale vyrostl během prvních dvou měsíců, takže to ekonomicky zas až tak výhodné nebylo. Zpětně musím říct, že teď bych si novorozeneckou výbavu poskládala asi trošku jinak a pořídila bych, alespoň místo části čtvercových plen, vícevrstvé plenky a místo kalhotkových tzv. pidi PUKy (o těch si ještě určitě přečtete, protože jsou to mí velcí plenkoví favorité :-)).
Čtvercové pleny mají v každé výbavě své místo, protože je určitě užijete i pro větší miminko. Musím říct, že zkraje mě jejich používání dost štvalo, ale teď jsem si je zase zamilovala. Používám je hlavně na doma, když můžu Matěje často přebalovat. Pokud použijete jen čtverec bez vkládačky, dělá plenka hezky malý zadeček, ale zase počítejte s tím, že není tak savá a je nutné často přebalovat (někdy přebaluji klidně každou hodinu). Když byl Matěj malý, skládala jsem je do tzv. novorozeneckého skladu, teď je prostě složím na takovou nudli (tzv. „narovno“) a přes ně dám svrchní kalhotky.  Čtvercové plenky jsem teď ocenila také na chalupě, kde jsem neměla možnost prát v pračce, ale látkovat jsem chtěla i tam. Čtverce jsem jen přeprala ve vodě s mýdlem na praní a dala uschnout na sluníčko (bělejší snad nikdy nebyly :-)). Alespoň pár čtverců tedy určitě pořiďte i do vaší výbavy. Také se vám neztratí krátké bambusové vkládací pleny, kterými můžete klidně dovycpávat i kalhotkové pleny (třeba na noc).
baby-220294_960_720Ve výbavě mám také asi 12 kalhotkových plen, které používám jako savější variantu přebalení (hlavně na noc, na dlouhé výlety atd.). Na trhu seženete i noční kalhotkové plenky, které jsem velmi savé. Jsou ale dost objemné, a proto se hodí spíš pro větší děti. Já u Matěje zatím stále používám denní kalhotkové pleny (dovycpané vkládačkami), které bez problémů vydrží i celonoční spánek. V nedávné době jsem také koupila 5 ks PUK plen, které jsou krásně savé, bleskurychle schnou a dělají opravdu malý zadeček, takže miminko nikterak neomezují ani přes den v pohybu.
Pokud plánujete výbavu rozmanitější, určitě stojí za vyzkoušení i AIO plenky. Hodí se hlavně na návštěvy k doktorům, na přebalování pro tatínky atd. Celou výbavu bych ale z AIO plenek určitě nepořizovala, protože nejsou zas až tak savé a hodí se tedy také na častější přebalování (určitě ne třeba na noc). Já jich mám 12 a z toho používám asi 8.
Dále budete potřebovat svrchní kalhotky. Já jsem pořizovala 4 ks pul kalhotek a jedny fleecové. Na vlněné jsem si ještě netroufla, takže nám ve výbavě chybí. Myslím, že 4 svrchní kalhotky je takový minimální počet, který budete potřebovat, protože by se měly nechat po každém přebalení vyvětrat a pokud jsou znečištěné, tak i vyprat a budete je tedy často točit. Do budoucna ještě nějaké asi přikoupím.
Při nákupu nezapomeňte také na tzv. separačky. Ty slouží primárně k tomu, že zachytí „to nejhorší“ a můžete je jednoduše i s tím „dárečkem“ 🙂 spláchnout do záchodu (jen pozor, některé se splachovat nedají, tak ať si doma neucpete potrubí!). Dost si tím ulehčíte praní plenek hlavně u malých miminek, které mají bobečky přece jen velmi tekuté. Jednorázové separačky se vyrábí z mnoha materiálů a musíte si tedy ozkoušet, jaké vám budou také nejvíce vyhovovat (já mám nejraději separačky od Tots Bots). Na noc určitě pořiďte alespoň 10 ks fleecových separaček, které sice nejsou na jedno použití, takže případnou nehodu z nich musíte vyprat, ale i když je plenka úplně durch, tak díky téhle separačce bude mít miminko zadeček v suchu. Fleecové separačky jsou vhodné taky pro miminka, která jsou velmi citlivá na vlhkost a vadí jim třeba jen trošku mokrá plenka.
Nezbytnými pomocníky při přebalování jsou také perlan, medvídek (o těch už psala článek Léňa) a látkové ubrousky, které používám na osušení zadečku při přebalování.

Komentáře