První zoubky a jak na ně?

Když se narodí novorozenec, většinou nemá žádné zuby. Ty dorůstají postupně během kojeneckého a batolecího období.

První zoubky IIMůže se však stát výjimka, kdy se miminko narodí už s nějakým zoubkem. Tento zoubek může být falešný a většinou se vytrhává. Je to ale velká rarita. Dentice kojencům standardně začíná růst v období mezi 4. – 9. měsícem života.
Někdy se první zoubky mohou objevit až kolem 12. měsíce života. Pokud batole nemá žádný zoubek do 15. měsíce, je potřeba udělat kontrolní rentgen, aby se vědělo, zda zoubky vůbec v dásni jsou.

Celkem se postupně vyklube 20 mléčných zoubků (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého roku 16 a ve věku 2,5 roku by mělo být prořezáno všech dvacet zubů- to je kompletní mléčný chrup.  Nejbolestivější je prořezávání stoliček, protože jsou mohutnější a mají větší povrch než ostatní zoubky. První stoličky se prořezávají okolo prvního roku, druhé pak okolo druhého roku dítěte.

ORIENTAČNÍ KALENDÁŘ PROŘEZÁVÁNÍ DOČASNÝCH ZUBŮ

Prořezávající se zuby
Věk dítěte
Dva přední spodní řezáky okolo 6. měsíce
Dva přední horní řezáky okolo 6. – 8. měsíce
Spodní řezáky (dvojky) okolo 8. měsíce
Horní řezáky (dvojky) okolo 9. měsíce
První stoličky (čtverky) mezi 12. – 16. měsícem
Špičáky (trojky) okolo 17. měsíce
Druhé stoličky (pětky) mezi 20. a 30. měsícem

Tato tabulka je pouze orientační, může se například stát, že dítěti nejdřív narostou dvojky a až po nich jedničky. Je to individuální, nenechte se tím vystrašit.  A jedna zajímavost, dle statistiky se v průměru prořezávají zoubky dříve u holčiček 🙂

Jak poznáme, že zoubky rostou?

Musím říct, že to může být zpočátku velmi špatně rozpoznatelné. Zvlášť pokud je to vaše první miminko a nemáte za sebou tuto zkušenost, u druhého dítěte to poznáte už velmi snadno 🙂

Zoubky se na vyklubání z dásní postupně připravují i několik týdnů, či měsíců.

Mezi nejčastější příznaky patří zvýšené slinění, časté červenání tváří, zvýšena teplota, plačtivost, neklid.  Dásně jsou oteklé, prosáklé, červené a citlivé na dotyk. Dítě si cíleně strká do pusy ručičky a hračky, snaží se kousat, může odmítat jídlo. Někdy bývá růst zoubků spojen s průjmem a také s rýmou. Některé dětí spí během těchto nocí velmi nepokojně a často se budí.

Jindy veselý a hravý kojenec se stává plačtivým a mrzutým, není mu dobře. Toto vše jsou příznaky, že zoubky budou růst a mohou přetrvávat během celého procesu prořezávání.

Některé děti to snášejí lépe, jiné hůře.  Je to velmi individuální.  Naštěstí tento stav trvá jen několik dnů, případně týdnů, než si zoubky najdou cestu ven.

POZOR!!
Pokud se objeví vysoké teploty, nebo má děťátko průjmy či dokonce zvrací, objeví se nějaká vyrážka na kůži a podobně, nepřipisujte vše automaticky rostoucím zoubkům, ale raději konzultujte tyto příznaky s lékařem.

Jak můžeme miminkům v tomto období ulevit?  

Největší úlevou pro každé miminko je samozřejmě být v blízkosti maminky, která ho hladí, nosí, zpívá a povídá mu. Má ji prostě jen pro sebe 🙂

Výbornou pomůckou při prořezávání zoubků jsou různá  kousátka.  Ať už dřevěná, silikonová nebo teď velmi populární silikonové – kojící korále.  Velmi dobré jsou také kousadla, která jsou naplněné tekutinou a dají se ochladit v mrazáku. Chlad zmírní otok a bolest v daném místě a miminku se často uleví. Pokud je miminko zvyklé na dudlík, cumlání mu také pomůže. Určitě mu ho v tomto období neberte.

Alternativním způsobem, jak zvládnout prořezávání zoubků lépe může být i jantar.  Mnoho maminek nedá na tento nerost dopustit a miminkům dávají na krk jantarový náhrdelník. Tyto náhrdelníky se vyrábějí z pravého baltského jantaru, který je známý mnoha pozitivním dopadem na zdraví. Při nošení jantarového náhrdelníku na krku dítěte dochází k uvolňování léčivých silic a jejich pronikání do těla. Jelikož se však jedná o náhrdelník, dítě by ho mělo nosit jen pod dohledem dospělé osoby a v žádném případě se nesmí používat jako hračka. Nedávejte ho miminku na žvýkání a žužlání, mohl by se protrhnout a miminko kamínky spolknout, či v horším případě i vdechnout.

Velmi dobré je také dásně masírovat. Můžeme použít masážní zubní kartáček, který miminka rády okusují a ulevují si tak od bolesti.

K masírování můžeme také použít prst, samozřejmě dobře umytý, který můžeme potřít zubním gelem. Tyto gely koupíte v lékárně, či drogerii.

Gely jsou buď s  obsahem lokálního anestetika, nebo bez něj.

U gelů obsahujících lokální anestetikum, však dávejte pozor na časté používání. Dáseň by se jimi měla masírovat, jen pokud miminko bolest opravdu otravuje a je neutišitelné. Časté používání těchto gelů s obsahem lokálního anestetika snižuje prokrvování dásně.

Calgel – obsahuje lokální anestetikum a heřmánek. Může se jím masírovat od 5. měsíce.

Mundisal gel – obsahuje lokální anestetikum a výtažek z anýzu. Neobsahuje cukr a na sliznici je velmi dobře snášen. Kamistad – kombinace léčivých látek v ústním gelu má protibolestivý, protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Prodávají se i gely bez lokálního anestetika. Jsou to gely s obsahem přírodních výtažků, které se mohou používat častěji a nemají vedlejší účinky.

Weleda  dětský zubní gel  – výtažek z měsíčku lékařského, který má protizánětlivé, hojivé a antibakteriální účinky.

Dentibaby – obsahuje výtažek z květu heřmánku – 5%, z kořene kozlíku – 5%, výtažek propolisu – 5%. Gel dáseň zklidní a uleví od bolesti. Nesmí se však používat při podezření na alergie na jakoukoli složku výrobku.

Citrovital dentální gel pro děti – obsahuje výtažky z grapefruitu, neobsahuje cukr. Masáž citlivých
dásní ulehčuje prořezávání prvních zoubků, ošetřuje citlivé dásně a uklidňuje podrážděnou
pokožku.

Pokud jste nakloněná homeopatické léčbě, je možné miminku při růstu zoubků pomoci i homeopatiky. Homeopaté radí současné podání homeopatických léků Belladona 9 CH a Chamomilla 15 CH. Z obou léků se připraví roztok. Nám se osvědčily i homeopatické čípky Viburcol.  Určitě by, ale tuto léčbu měl přesně na míru doporučit zkušený homeopat.

Při zvýšené teplotě a bolesti můžete použít dětské analgetika s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu ve formě sirupů, tablet nebo čípků  (Panadol, Paralen , Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin baby apod.). Určitě nepodávejte tyto léky preventivně a vždy dodržujte přesné dávkování a časový odstup od jednotlivých dávek tak, jak je uvedené na daném přípravku.

Nezapomeňte, že nejlepším lékem je kromě všech jiných způsobů právě rodičovská láska a náruč je jedním z nejmocnějších „léků“ na uklidnění děťátka.

Až se zoubky objeví….

Stejně jako zuby dospělého člověka, tak i zoubky malých dětí potřebují řádnou péči. Vše potřebné o péči o chrup nejmenších dětí najdete v článku zde 🙂

A co se osvědčilo nám?

My jsme používali masážní prstový kartáček, silikonová a chladící kousátka,  Weleda gel, homeopatické čípky Viburcol, a když bylo nejhůř a vzrostla teplota, tak jsem sáhla po Panadol sirupu.

Komentáře