Mammas.cz

Bez čeho se při kojení neobejdu!

Ačkoliv se říká, že kojení je tou nejpřirozenější věcí mezi maminkou a miminkem, tak možná z vlastní zkušenosti víte, že ne vždy je všechno okolo kojení tak úplně jednoduchý. Navíc ten tlak…Všichni vám povídají, jak je kojení to nejlepší, nejdůležitější…Určitě to tak je, to v žádným případě nezpochybňuju, ale když to nejde, tak to prostě nejde a z vás to špatnou mámu přece nedělá, ne?

Nejdřív moc a pak zase málo…

Když se narodil Matěj, tak jsem zkraje bojovala s tím, že jsem měla mléka až příliš a první dva týdny jsem dělala všechno možný, abych se vyhla zánětu, který byl jednu chvíli fakt na spadnutí…Když se moje rozbouřený hormony uklidnily, tak jsem kvůli stresu o mléko z velké části přišla a pro změnu jsem zase dělala psí kusy, abych ho měla víc.  I když jsem se fakt snažila a dokonce kontaktovala laktační poradkyni, tak jsem to už nezachránila. Co dvě hodiny jsem ve dne i v noci odsávala, byla jsem totálně vyčerpaná…Skoro pořád jsem musela být doma a jen jsem odsávala nebo kojila a to málo, co jsem odsála, Matěj pít už ani nechtěl, protože Nutrilon mu evidentně chutnal víc…Matýsek přestal prospívat a při kojení byl úplně zuřivý, že mu to neteče tak, jak by chtěl…Plakal, tahal mě, škrabal…Prostě jsme z toho byli oba dost nešťastní. V půl roce jsem s kojením sekla definitivně.  Tehdy jsem to obrečela, ale co se dalo dělat…

Podruhé to snad půjde líp!

Během druhého těhotenství jsem z kojení byla nervózní už pro jistotu předem 🙂 Terezka byla na rozdíl od Matěje větší žravec a snaživec, takže se krásně přisála už pár minut po porodu a apetit ji neopustil ani teď 🙂 Už druhý den po porodu jsem Terku krásně kojila a ta perfektně spolupracovala 🙂 Z porodnice nás pouštěli po třech dnech a Terka už byla zpět na své porodní váze a od té doby má týdenní přírůstek mezi 200- 350 g a já moc doufám, že nám to takhle bude fungovat i dál 🙂 V porodnici si ze mě sestřičky dělaly legraci, že bych klidně ukojila dvojčata, takže už tam jsem musela odsávat a v tomhle režimu jsem fungovala ještě asi dalších 10 dnů doma, než se mi tvorba mléka ustálila. Samozřejmě i teď jsem občas trochu nervózní a přemýšlím, jestli mám mléka dost a jestli je Terka spokojená…Obzvláště poslední dny mám pocit, že k večeru nedělám nic jinýho, než že kojím. Mimochodem věděly jste, že za jeden den kojení prý spálíte tolik kalorií, jako kdybyste hodinu běhaly?! To je taky super motivace, co říkáte? 🙂

Abyste si kojení alespoň trochu ulehčily, mám pro vás tipy na pár, alespoň pro mě, nepostradatelných kojících pomocníků 🙂 Doporučuju je přibalit už do porodnice 🙂

Kojící čaj

Během kojení je pitný režim nesmírně důležitý. Příjem tekutin by měl být okolo 2,5 litru denně. Já piju nejraději vodu a pak různé bylinkové nebo ovocné čaje.  3krát denně si pak dopřávám kojící čaj. Nejraději mám ten od Weledy. Uznávám, že jeho cena je vyšší (129,-Kč/40g – 20 nálevových sáčků), ale na druhou stranu můžu minimálně za sebe potvrdit, že opravdu funguje! Nejen že podporuje tvorbu mléka (pila jsem ho už v porodnici a pít ho můžete dokonce už ke konci těhotenství), ale zároveň příznivě ovlivňuje zažívání miminka (směs bylinek, ze kterých je čaj namíchaný, působí i proti nadýmání). Čaj je navíc v BIO kvalitě a oproti některým jiným kojícím čajům, které jsem ochutnala, mi opravdu moc chutná! Občas si do něj přidávám med a moc dobrý je i studený 🙂

Olej na masáž prsů

Další moc fajn přípravek od Weledy 🙂 Používala jsem ho hlavně na začátku kojení, když jsem měla mléka moc a v prsou se mi dělaly nepříjemné boule. Často jsem tedy musela mléko odsávat a předtím jsem se zatvrdliny snažila rozmasírovat. Používala jsem k tomu právě tenhle olej, který prsa moc příjemně prohřál (předtím jsem si ideálně dala ještě teplou sprchu). Olej taky příznivě působí na tvorbu mléka a jeho uvolňování. Navíc krásně voní! 🙂 Jeho základem je mandlový olej a éterické oleje z fenyklu a kmínu.

Olej se používá mezi kojeními nebo po něm, ne před samotným kojením.

Purelan

Purelan jsem používala už po narození Matěje a je to přípravek, na který nedám dopustit! Do porodnice jsem si ho zabalila i tentokrát. Purelan je vyrobený ze 100% čistého lanolinu (ovčího tuku) a je skvělý na ošetření odřených, suchých  a citlivých bradavek. Používala jsem ho hned od začátku, kdy jsem začala obě děti přikládat a úplně jsem se tak vyhnula bolavým bradavkám. Na rozdíl od jiných přípravků (jako je třeba Bepanthen) se Purelan nemusí před kojením omývat. I když je cena Purelanu trošku vyšší (balení 37 g stojí cca. 300,-Kč), určitě se vyplatí do něj investovat. Navíc ho stačí aplikovat opravdu malé množství, takže vám vydrží hodně dlouho. Když vám nějaký zbyde, můžete ho používat i na suché rty, lokty…

Kojící vložky

Možná jste už postřehli, že se doma co nejvíc snažíme redukovat množství odpadu, který vyprodukujeme. Logicky jsme tedy sáhla po látkových kojících vložkách. Jsou krásně měkké a prodyšné. Většinou jsou šité z bambusového froté a některé vložky jsou podšité nepropustnou vrstvou (samozřejmě jsou pak ale o něco míň prodyšné). Když je to nezbytné, sáhnu po jednorázových vložkách. Moc spokojená jsem s vložkami z Dmka. Jsou hodně savé, ale zároveň relativně tenké, takže nejsou vidět pod oblečením. Z jedné strany je lepík, takže je dobře upevníte do podprsenky. Vložky nejsou jednotlivě balené.

30 ks (15 párů) stojí asi 60,-Kč.

Odsávačka

I když mám kolem sebe dost kamarádek, které odsávačku nikdy nepotřebovaly, pro mě to byla v prvních dnech kojení naprostá nezbytnost. Už dříve jsem psala článek o ruční odsávačce od Aventu a elektrické od Medely. Článek si můžete přečíst tady. Na občasné odsávání vám pravděpodobně bude stačit ruční odsávačka a já jsem moc spokojená právě s tou od Aventu.

Kojení zdar! 🙂

 

Komentáře