Odsávačky – Philips Avent a Medela Swing

Ačkoliv je kojení prý ta nejpřirozenější věc na světě, pro mě to byl bohužel po většinu času spíše boj…Zatímco na začátku jsem měla mléka až příliš a musela jsem ho často odsávat, protože jinak mi prsa neuvěřitelně bolestivě tvrdla, nyní ho mám naopak málo a musím často odsávat, abych jeho tvorbu zase zvýšila…Bez odsávačky bych se tedy neobešla. Vyzkoušela jsem hned dvě. Jednu manuální od Philips Avent a druhou elektrickou Swing od Medely.
Než se Matěj narodil, pořídila jsem si manuální odsávačku Philips Avent s VIA systémem. Nejdřív jsem si říkala, že to možná byla unáhlená koupě a že se mi doma bude akorát zbytečně povalovat. Využila jsem ji ale již druhý den po návratu z porodnice. Mléka jsem měla hrozně moc a Matěj ho prostě nedokázal vypít. Prsa jsem měla hrozně nalitá, horká a dokonce se mi na nich začaly objevovat červené fleky, což může být příznakem počínajícího zánětu. Tehdy mě odsávačka opravdu zachránila. Vždy, když se Matěj najedl, jsem trochu mléka i odsála (mimochodem na tvrdá a horká prsa mi úplně zázračně pomohly obklady ze studeného tvarohu, který jsem dala do plenky a poté přiložila na hrudník). Jak už jsem se zmínila, jedná se o manuální odsávačku. Její cena se pohybuje okolo 1.000,-Kč, což je celkem příznivé. Odsávačka se skládá z několika dílů a její složení je velmi jednoduché. Část, která se přikládá k prsu, je z velmi příjemného a měkkého materiálu, což by mělo prs lépe stimulovat a zvýšit tak tok mléka. Další předností této odsávačky je i její snadná údržba, protože všechny díly se velmi dobře čistí a dají se mýt i v myčce. Všechny díly jsem po každém použití umyla v mýdlové vodě a jednou denně vyvařila v hrnci (po dobu cca. 5 minut). Pokud se pro tuto odsávačku rozhodnete, určitě doporučuji pořídit tu s VIA systémem. Odsávačka s VIA systémem obsahuje navíc tři pohárky spolu s víčky, které jsou super pro skladování mléka a do budoucna je určitě využijete např. na přesnídávky. Hlavní negativum této odsávačky je to, že je manuální, takže pokud budete odsávat často, pořádně si máknete. Ta moje také začala po nějaké době nepříjemně „vrzat“. Nicméně na občasné odsávání je celkem fajn.
Nyní mám bohužel opačný problém a mléka mám zase pro změnu málo. Rada laktační poradkyně byla jednoznačná – hodně kojit nebo odsávat, a to ideálně každé dvě hodiny. S manuální odsávačkou jsem to dala jen jeden den a pak už jsem toho měla plné zuby. Rozhodla jsem se, že si tedy pořídím elektrickou a na základě doporučení od jedné kamarádky jsem se rozhodla pro odsávačku Swing od Medely. Jedná se o 2-fázovou odsávačku. Technologie 2-fázového odsávání má co nejvěrněji napodobit sání miminka, které po přiložení saje krátce a rychle a poté, co začne téci mléko, saje dlouze, hluboce a pomalu. Použití odsávačky je velmi jednoduché, stejně jako její složení. Ovládá se 4 tlačítky, kterými můžete regulovat intenzitu sání tak, aby to pro vás nebylo bolestivé a pokud začne mléko téci před ukončením první fáze (trvá 2 minuty), můžete si ručně přepnout do fáze druhé. Odsávání s touto odsávačkou je velmi pohodlné, rychlé a bezbolestné. Stačí se pohodlně usadit, přiložit, zapnout a už se nemusíte o nic starat. Odsávačku používám zatím krátce, ale nedám na ni dopustit! Jen díky ní ostatně ještě kojím… Jako jediné menší negativum je to, že při maximálním výkonu je trošku hlučnější, takže když odsávám v noci, odcházím z ložnice, abych Matěje a manžela nerušila. Z recenzí několika maminek jsem také pochopila, že cca. po 4 měsících používání je třeba vyměnit ventil na membráně, která  se nasazuje na prsní nástavec, ale jedná se o součástku, kterou běžně seženete. Oproti manuální odsávačce si za tuto sice trochu připlatíte (stojí okolo 4.000,-Kč), ale pokud máte v plánu odsávat častěji než třeba jednou denně, určitě to bude dobrá investice. Pokud byste si chtěly odsávačku před jejím zakoupením vyzkoušet (nebo nepotřebujete odsávat dlouhodoběji), je možné si ji také vypůjčit v některé z půjčoven nebo lékáren (najdete na internetu např. na www.medela.cz). Nemusíte se bát, že by to bylo nehygienické, neboť všechny části, které přijdou do kontaktu s prsem a mlékem, si musíte koupit nové za cca. 400,-Kč a půjčí vám vlastně jen samotný přístroj. K zakoupené odsávačce dostanete též tzv. Calma systém, což je speciální savička na lahvičku určená pro kojené děti. Fór je v tom, že díky téhle speciální savičce se miminko musí víc snažit, aby mu mléko z láhve teklo. Jedná se o ideální řešení, pokud chcete mimiku dát lahvičku jen občas nebo ho dokrmujte a zároveň stále kojíte (některá miminka jsou totiž pěkní lenoši a když zjistí, že mohou mít mléko bez větších obtíží z láhve, začnou odmítat pít z prsu). Láhev můžete koupit i samostatně (stojí cca. 700,-Kč). Já ji používám pro dokrmování Matěje umělým mlékem a jsem s ní moc spokojená! Jen ta cena…

A ještě pár tipů na závěr!

Na čistění jednotlivých dílů doporučuji čisticí prostředek Frosch, který je určený na mytí dětských lahví, dudlíků, hraček atd. a který je bez parfemace a navíc ekologický.
Pokud budete odsávačku (případně i dětské lahvičky, dudlíky a jiné) vyvařovat v hrnci na plotně, přijde do vody trošku kyseliny citrónové, abyste předešly ošklivému bílému povlaku, který je způsobován vodním kamenem. Pak nezapomeňte vše opláchnout, ať nemá miminko kyselé dudlíky (já se jednou hrozně divila, proč Matěj tak křiví obličej :-)).

Komentáře