Zavařujeme dětské přesnídávky

Taky znáte to, jak se celý rok těšíte, až vám konečně na zahrádce dozrají třešně, meruňky, jablka atd.? Pak během jednoho týdne sklidíte třeba i několik desítek kilo ovoce a po pár dnech, kdy se ho nebažíte, už nevíte co s ním? Pokud máte doma už malého strávníka, není nic jednoduššího, než mu na zimu udělat domácí přesnídávky! A určitě se nemusíte bát, není to nic složitého a výsledek je super :-). Dnes pro vás mám pár zavařovacích tipů!
Na výrobu domácích přesnídávek nepotřebujete žádný zavařovací hrnec, stačí vám jen větší a hlubší plech a trouba. Už jsem tímhle způsobem zavařovala několik dávek dětských přesnídávek a zatím, ťuk, ťuk, jsou všechny, i po několika týdnech skladování ve špajzu, úplně v pohodě. Vaší fantazii se při vymýšlení kombinací meze nekladou. Já míchám vždy jablíčko nebo hrušku s nějakým dalším ovocem, a pokud se mi zdá přesnídávka málo sladká, „doslazuji“ ji zralým banánem. Určitě není třeba přidávat klasický cukr ani žádné jiné konzervanty.
Tak jdeme na to 🙂

  1. Ovoce si omyju, oloupu, očistím a nakrájím na malé kostičky.
  2. Dám ho do hrnce, trošku podliju vodou (stačí opravdu jen málo, protože ovoce vodu pustí a pak byste měly přesnídávky moc tekuté). Občas ho promíchám a vařím cca. 10 minut (samozřejmě záleží na ovoci – hrušky a jablíčka vařím déle a pak až po chvíli přidám třeba další ovoce, které se dlouho vařit nemusí, jako jsou třeba meruňky, švestky, jahody – u těch stačí třeba jen 5 minut).
  3. Mezitím si připravím skleničky. Určitě je lepší zavařovat do menších sklenic, abyste mohly otevřenou přesnídávku hned spotřebovat a taky si ji vzít třeba s sebou ven. Používám sklenice se šroubovacím uzávěrem, které běžně seženete v domácích potřebách. Skleničky určitě nezapomeňte dobře omýt horkou vodou a jarem, opláchnout a před plněním je pečlivě osušte čistou utěrkou.
  4. Když je ovoce rozvařené, tak ho rozmixuju do hladka a pokud je málo sladké, přidám banán (ten nevařím).  Pak přesnídávku naleju do skleniček. Pokud přitom pokapu hrdlo skleničky, tak ho očistím papírovou utěrkou tak, aby pod víčkem nebylo nic, co by mohlo začít plesnivět. A nakonec pečlivě zašroubuju (víčka se nesmí protáčet).
  5. Troubu si předehřeju na 180 stupňů – dávám ohřev pouze zespoda. Přesnídávky naskládám do vyššího plechu, do kterého jsem nalila vodu tak, aby byly skleničky z části ponořené. Až budete skleničky na plech skládat, dávejte bacha, ať se nedotýkají krajů plechu a ani sebe navzájem. Když je trouba zahřátá, dám do ní plech s přesnídávkami a zavařuju je cca. 40 minut. Potom troubu vypnu a přesnídávky tam nechám ještě asi dalších 20 minut dojít. Když je vyndám, otočím je víčkem dolů a nechám vychladnout. Víčko by se mělo krásně „přicucnout“ a nemělo by být vypouklé.
  6. Nakonec všechny skleničky popíšu, abych věděla, z jakého ovoce jsou a nezapomeňte taky připsat datum zavaření, ať pak nejíte něco archivního :-). Než Matějovi přesnídávku dám, tak ji vždy ochutnám, jestli je v pohodě, protože přece jen nikdy nevíte jistě, jestli se chytla dobře a není zkažená.
Komentáře