Výbavička pro miminko – spací pytel Natulino & naše zkušenosti

Natulino spacáčekSpací pytel jsem pořídila Domíkovi ještě předtím, než se narodil. Důvod byl prostý – jako druhorodička jsem měla s přikrývkami docela bohaté zkušenosti a právě spacáček se nám u Adélky osvědčil (Spí v něm dodnes, a to jí je už 25 měsíců. Umí si ho sama rozepnout a nesporná výhoda pro nás obě – já nemusím řešit odkopávání a Adík je hezky v teploučku celu noc 🙂 )

Spacích pytlů je na trhu spousty. Já jsem u Domíka vsadila na značku Natulino. Proč? O tom jsem psala už v jednom článku – ale ani tady vás o soupis mých poznatků neochudím 🙂

  • Natulino spacáčkyspacáčky byly navrženy s pomocí neonatologů a porodních asistentek tak, aby miminkům zajistily zdravý a bezpečný spánek
  • pytel svým tvarem dopřává miminku úplnou volnost pohybu. Svoboda pohybu je docela velké téma. Asi i proto, že většina porodnic jede na vlně „kozelců“ – tj. děťátku svázat ručičky k tělu, aby se nemohlo hýbat a vyrušovat se vlastními cuky ze spánku. Zní to docela logicky, ale protinázor je mně osobně bližší. Odpůrci kozelců totiž tvrdí, že svazování není dobré, protože může jednak zvyšovat riziko SIDS (syndrom náhleho úmrtí), kdy se dítě právě třeba takovým cukem prostě nevzbudí. Za druhé se svázaná miminka budí méně často na kojení, což v prvních týdnech života není žádoucí (ať už pro zdravý růst miminka, bezproblémové rozkojení maminky nebo zavinování dělohy po porodu). Neříkám, co je a co není správné. Každý si musí vybrat způsob, který je mu sympatický a vlastní (Já tohle stahování nepraktikovala ani u jednoho z dětí. Když se v postýlce mrskaly, prostě jsem je vyndala, chovala, hladila… )
  • spacaček svým tvarem napomáhá zdravému vývoji kyčlí
  • systém zapínámí je navržený tak, že miminko nemusíte vysvlíkat na přebalování – základna je totiž u nožiček. Zvlášť při nočních akcích to fakt oceňuju! Druhou výhodou tohoto systému je fakt, že jezdítko zipu děťátko neškrábe na krku/bradě (k tomu je u brady ještě látkový chránič). A poslední výhoda zipu – neobsahuje nikl!
  • na výběr je hned ze 3 variant podle okolní teploty. Já vzala dvouvrstvý s názvem BabyComfort, který je určen pro použití při okolní teplotě 21-24 stupňů Celsia

Natulino mainTo by bylo, co se týče obecných věcí… Zajímá vás, jak jsme se spacáčkem spokojení? Nesmírně! Domísek má už druhý, a protože je to malý obřík (joo, protimluv, já vím, ale ono na něj tohle označení prostě pasuje 🙂 ), brzy přijde na řadu další velikost.

  • Už při prvním doteku poznáte, že je spacák kvalitní. Látka je strašně příjemná (100% bavlna s vysokou gramáží), nežmolkovatí ani po častém praní a drží tvar (nevytahává se). A zip jezdí jako po másle, i když je v každodenní permanenci.
  • Domča se v něm nepotí a nepotil ani v létě, kdy teploměr ukazoval přes den málem čtyřicítky. Díky otvorům na ručičky v pytli totiž cirkuluje neustále vzduch a miminko se tak nezpotí a nepřehřeje.
  • Zapínání se základnou u nožíček je výmysl hodný Nobelovky za ulehčení práce maminkám.
  • Plusové body má spacáček i za to, že díky němu můžu klidně spát celou noc (né, že by tomu tak bylo 😛 ), protože 1)se neobávám, že by si Domča nahrnul přikrývku na obličej a nemohl tak dýchat 2) se neobávám, že by Domík prochladnul v důsledku odkopání.

Za sebe můžu spací pytel jedině doporučit. Přijde mi, že je to nejpohodlnější způsob přikrytí – nemůžu samozřejmě mluvit za děti, ale z pohledu rodiče určitě – večer do nich ty naše Budulínky zapnu a vím, že je o ně z hlediska tepelného komfortu celou noc královsky postaráno 🙂

 

Komentáře