Tipy na 3 šumavské výlety, které zvládnete i s kočárkem

Šumava je moje srdeční záležitost. Prostě to tam miluju… Od doby, kdy už nebydlíme v Jižních Čechách, se tam každoročně vracím v době dovolených. Dovolené máme s mužem rádi celkem akční, takže chodíme po výletech, jezdíme na bruslích nebo na kole. Někdo by si mohl myslet, že akční dovča s malým dítětem prostě nejde dohromady, ale nakonec jsme si to moc užili a Matýsek nás vlastně téměř nelimitoval. Mám pro vás hned tři tipy na super výlety, které můžete absolvovat i s kočárkem a vychutnat si krásy Šumavy!

 Stožec – Nová Pec

Mezi Stožcem a Novou Pecí vede krásná asfaltová cyklostezka, která je dlouhá asi 15 km. Vede podél Vltavy Národním parkem Šumava přímo přes přírodní rezervaci Mrtvý Luh a příroda tam je vyloženě „kochací“ 🙂 Brusle StožecCyklostezka má dobrý povrch vhodný i pro bruslaře, je široká (jde vlastně o asfaltovou silnici) a vede téměř celá lesem, takže i v parném létě je tam příjemně. Jen si musíte dát pozor, abyste tam na brusle nevyrazili po dešti, protože tam asfalt schne trochu déle, tak abyste tam neklouzali… My si pro tenhle výlet vybrali brusle a jeli jsme ze Stožce do Nové Pece a zpět. Ve Stožci je velké parkoviště (parkovné na celý den stojí 100,-Kč), kde můžete pohodlně zaparkovat. Hned u parkoviště je taky hospoda, kde se můžete občerstvit. Pokud by pro vás byla jedna cesta až až, tak můžete z Nové Pece jet zpět do Stožce vlakem. V Nové Peci je taky několik hospod, kde můžete něco zakousnout (nic baby friendly ale nečekejte, teda my jsme na takovou hospodu nenarazili). Cyklostezka vede podél železniční tratě a na několika místech se s železnicí křižuje. Všechny přejezdy jsou ale dopředu velmi viditelně značené, takže vás nepřekvapí. Ještě na jednu věc vás upozorním. Pokud budete vyrážet ze Stožce, tak cca. po 2 km je jediný trošku prudší sjezd, který se také křižuje s tratí, ale i ten je dobře značený a pro bruslaře je podél stezky zábradlí, po kterém mohou bezpečně ručkovat až dolů. Jinak je cyklostezka hodně mírná bez větších sjezdů nebo stoupání (trochu ze sjezdu jsou i první dva přejezdy ze směru od Nové Pece). Vyrazit tam pěšky můžete klidně i s obyčejným kočárkem (my jsme na bruslích měli croozer).

Z Kvildy k prameni Vltavy a zpět

Pramevy VltavyNa tenhle výlet jsme vyráželi z Kvildy, kde jsme nechali auto (většina parkovišť je na hodiny). Z Kvildy vyrazíte po modré turistické značce, přejdete mostek přes Teplou Vltavu a u Hraběcí Huti odbočíte doprava. Cesta k prameni Vltavy je krásně asfaltová, takže ji zvládnete i s obyčejným kočárkem a je taková lehce zvlněná bez větších kopců (tam spíše do kopce). Vzít s sebou můžete pro odrostlejší dítko klidně i odrážedlo. Jedna cesta je dlouhá asi 6,5 km. Vyrazit tam můžete pěšky nebo na kole. My si tenhle výlet dali jako pěšáci. A ještě jeden gurmánský tip 🙂 V Kvildě je moc dobrá pekárna, kde mají výborné koláče a jiné sladkosti. Hned vedle je pak pivovar, kde na své přijdou pivaři 🙂 Tady jsme taky objevili jedno moc fajn baby friendly místo, a to kavárnu „Na Kvildě“. Kavárna na KvilděV kavárně jsme si dala výborné kremrole a vzhledem k tomu, že bylo krásně, tak jsem si je vychutnala v přilehlé zahrádce, kde byl krásný trávník a Matýska jsem tam mohla v klidu vypustit (zahrádka je oplocená) a pro větší děti tam jsou houpačky a prolejzačky. Kavárna je současně i penzion, kde se můžete ubytovat a půjčují tam i koloběžky, kola a dokonce i croozery pro jednoho i pro dva (za 250,-Kč na den) a chariot (300,- Kč na den). Paní, u které jsme si ho půjčovali, byla moc milá. Odkaz na web tady: http://www.nakvilde.cz/.

Frymburk – Lipno – Přední Výtoň – Frýdava

FrymburjPoslední tip je výlet okolo Lipenské přehrady, který můžete v létě spojit i s koupáním v Lipně. Na bruslích jsme se vydali z Frymburka po cyklostezce přes Lipno, Přední Výtoň až do Frýdavy, odkud jsme se přívozem vrátili zpět do Frymburka. Celá trasa je dlouhá cca. 20 km. Cyklostezka je asfaltová, opět celkem mírná bez větších kopců. Pro mě byla nejkrásnější část od hráze přehrady do Přední Výtoně, kde cyklostezka vede hned vedle Lipna (je tam mnoho malých písčitých plážiček na koupání), taky tam potkáte méně lidí než na druhém břehu a cyklostezka vede téměř celá lesem, takže je tam příjemný chládek. Vydat se sem můžete na kole, bruslích, ale i pěšky. LipnoPěšky to zvládnete i s obyčejným kočárkem. Pokud budete absolvovat celou trasu jako my, připravte se, že úsek mezi Přední Výtoní a Frýdavou (cca. 3 km) pojedete po silnici, která je sice poměrně málo rušná, ale i tak buďte hodně opatrní! Plavba přívozem bude pro děti určitě zábavná (přívoz jezdí přibližně každou hodinu, přesný řád si už nepamatuju, ale najdete ho na netu, cena za přepravení pro 2 dospělé a croozer byla tuším 40,-Kč). Po cestě narazíte na celou řadu hospod, kde se můžete občerstvit.

Šťastnou cestu!

Komentáře