Spokojené miminko = spokojená maminka! Naše zkušenosti s peřinkou od ELIZAME…

Myslím, že s klidem můžu říct, že péřová zavinovačka – peřinka – je pro mě jedna z nejužitečnějších věcí, kterou máme ve výbavičce 🙂 Možná si říkáte, že péřová zavinovačka je přežitek z dob našich babiček, ale věřte mi, že naše babičky dobře věděly, co dělají…. 🙂 A já sama mám s peřinkou jen ty nejlepší zkušenosti!

Zavinovat nebo nezavinovat?

Na to, zda je zavinování pro miminko prospěšné, nebo ne, existují různé názory. Někdo vám může tvrdit, že když je miminko silně zavinováno, může dojít k poškození kyčelního kloubu, neúměrně se prodlužuje doba spánku, miminko může být na peří alergické, v peřince se přehřívat atd. Mnoho z nich však nemá reálné opodstatnění, zvláště, když peřinku správně používáte. Miminko se naopak cítí bezpečně jako u mámy v bříšku, je klidnější a méně dráždivé, lépe spinká a neruší ho Mooruv reflex, kdy děťátko rozhazuje ručičkami a samo se tak leká a budí…

Dnes jsou velmi populární tzv. rychlozavinovačky, které se nejčastěji vyplňují dutým vláknem a zapínají se na suchý zip. Dále můžete narazit na elastické zavinovačky nebo zavinovačky, které mají prostor pro nožičky. Rychlozavinovačku jsem sice také pořídila, ale nakonec jsem ji ani jednou nepoužila… Už na první pohled je zřejmé, že rychlozavinovačka není zdaleka tak pohodlná jako peřinka, do které se miminko úplně rozkošnicky zaboří 🙂 Výplň rychlozavinovačky je oproti nadýchané peřince nízká a miminku tak vlastně neposkytuje ani dostatečnou oporu.

Jaké jsou výhody peřinky?

  • je měkká, pohodlná, miminku se krásně přizpůsobí
  • děti v peřince jsou méně dráždivé, lépe spinkají
  • prevence proti sležení hlavičky
  • v peřince můžete miminko i nakojit, určitě u toho bude klidnější (mně to doporučovala i laktační poradkyně)
  • obzvláště zkraje peřinku oceníte i při manipulaci s miminkem, protože v peřince se bude vám i dalším členům rodiny miminko lépe chovat
  • je vyplněna přírodním materiálem – 100% husím peřím, které má skvělé termoregulační vlastnosti
  • můžete ji využít například i do kočárku místo fusaku
  • můžete ji používat opravdu dlouho – když už nebudete miminko zavinovat, můžete ho na zavinovačku alespoň pokládat

Jak je to vlastně s tou alergií a přehříváním?

Alergie na husí peří je nesmírně vzácná. Alergii můžete mít ale na prach a roztoče, kteří se budou v peří usazovat, když se nebudete o peřinku správně starat. Ideální je samozřejmě nejen pravidelně prát potah, ale taky větrat sypek. Třeba v zimě je nejlepší  nechat sypek venku trochu vymrznout. Pokud se ho už rozhodnete prát, tak se vždycky mrkněte, co výrobce doporučuje. Samozřejmě je určitě lepší ušpinění sypku předcházet (já dávám Terce pod hlavičku vždycky ještě složenou čtvercovou plenku pro případ, že by si třeba ublinkla). Když už je ale praní nevyhnutelný, tak můžete dát peřinku jednak do čistírny specializované na čistění peří nebo ji vyprat doma v pračce (na šetrný program – 40 stupňů, max. 800 otáček). Do bubnu pračky doporučuju přidat ještě asi 4 čisté tenisáky, aby se peří nespojilo v jeden chuchavalec. Pokud budete peřinku sušit v sušičce, přidejte tenisáky taky. Při sušení na sušáku pak peřinku pravidelně načechrávejte.

Peřinku můžete používat v zimě i v létě, jen tomu samozřejmě musíte trochu uzpůsobit oblečení miminka. Já Terezce zatím dávám body a polodupačky nebo overal. V létě pak můžete miminko nechat jen v bodýčku a ponožkách nebo v plence. Ideální je pak pod miminko položit ještě plenku ze 100% bambusu. Používala jsem ji už u Matýska a když je fakt horko,  je to super věc! Pokud i tak budete mít pocit, že je na zavinovačku moc horko, můžete na ní miminko jen položit 🙂

Jak správně zavinovat?

Zavinovačka je polovysypaná, což znamená, že je peřím naplněná jen částečně. Před každým uložením miminka do zavinovačky je třeba ji naklepat tak, aby bylo peří v části, kde má miminko hlavičku. Miminko položte na zavinovačku (nabalením přes bříško) a přidržujte ho levou rukou (leváci pravou) na hrudníku, aby se zafixovalo do středu peřinky. Pak začněte zavinovat pravou stranu doleva, pak spodní část přes nožičky nahoru a nakonec levou část doprava. Peřinka se zapíná na knoflík (zavinovačka má vícero dírek, takže můžete utažení regulovat). U starších dětí, kteří už rádi kopou nožkama, nemusíte překládat spodek zavinovačky a necháte nožky čouhat ven 🙂

Naše zkušenosti s peřinkou? Jen ty nejlepší!

Osobně můžu peřinku na 100% doporučit. Matýska i Terezku jsme zavinovali a oba byli a jsou nesmírně klidná a hodná miminka 🙂 Škoda, že Matesa nemůžu šoupnout do peřinky občas i teď 🙂 Matýsek byl hodně zavinovací a zavinovačku naprosto miloval! Když jsme ho přestali zavinovat (někdy okolo 4 – 5 měsíce), tak jsme ho ještě několik měsíců na zavinovačku pokládali (jestli si dobře pamatuju, tak až někdy do roka). Když odrostl zavinovačce, tak jsme pořídili péřový polštářek, který můžu taky jen doporučit! Matýsek nikdy žádný problém s kyčlema neměl a rozhodně nemůžu souhlasit s tím, že by byl víc spavý, než když by v peřince nebyl. Na kojení se budil max. po 3 hodinách…

Terezka má zavinování taky moc ráda, ale stejně ráda na zavinovačce jen tak lenoší :-). Má nyní v postýlce hnízdečko a v něm má peřinku položenou a spinká na ní. Co se týče délky spánku, tak Terezka je o něco větší spáč, než byl brácha, ale s jejími váhovými přírůstky nemůže být o zaspávání hladu vůbec řeč 🙂 Jak vidíte, peřinku užijete, i když nebude vaše miminko vyloženě zavinovací, a navíc vám na celkem dlouhou dobu nahradí obyčejnou deku, různé spací pytle atd. Já jsem peřinku hodně ocenila i při společném spaní, protože jsem přeci jen byla o něco klidnější, když byly děti v peřince „víc schované“, než kdyby ležely jen tak vedle mě. A samozřejmě i u péřové zavinovačky platí, že nic se nemá přehánět a miminko by nemělo v peřince trávit veškerý čas, aby se mohlo správně vyvíjet.

Všechny tyhle krásné peřinky koupíte v eshopu Elizame a jejich cena se pohybuje od 820,- Kč. Věřte mi, že tahle investice se vám určitě vrátí! 🙂 .  Kromě kompletních peřinek v eshopu najdete i samotné výplně, povlaky, ale i péřové polštářky nebo deky.

A na závěr pár otázek pro Elizame 🙂

1. Můžete nám představit „Elizame“?

Elizame představují dvě kamarádky (Nela a Kristýna), které mají stejné záliby, byly si na svatbách za svědka a umí si užívat mateřství:-) Jedna je kreativní, plná nápadů a snů, druhá je realista a pomáhá je uskutečnit a dotáhnout do konce, takže se skvěle doplňujeme. Vycházíme hlavně z vlastních zkušeností. Elizame vznikl už před 4,5 lety, kdy jedna z nás snila o vlastní značce. A pak se sen stal skutečností. Chceme dopřát miminkům co nejlepší prostředí nejen v začátcích jeho života, ale také podporovat jejich zdravý vývoj. A když je miminko spokojené, je i maminka spokojená, a to je naším cílem. Klademe důraz také na samotné balení výrobku, aby bylo rozbalení balíčku pro maminky zážitkem.

2. Proč jste se rozhodly zaměřit právě na šití peřinek?

Právě jedna z nás před 4,5 lety pořídila dcerce péřovou zavinovačku a objevila v ní kouzlo, díky kterému jí dcerka krásně spinkala. Nebyla však tehdy spokojená s výběrem vzorů a chtěla mít něco, co by bylo originální a přitom nadčasové. Používáním péřových peřinek se vlastně vracíme do doby našich babiček a je skvělé pozorovat, jak tyto staré tradice fungují dnes v moderním světě.

3. Máte osobní zkušenosti s peřinkami u svých dětí?

Všechny naše děti „prošly“ zavinováním, spinkáním, lenošením a vozením se v kočárku v péřové peřince s péřovým polštářkem. Každé dítě mělo jiné potřeby, jedno zavinutí vyžadovalo do 4 měsíců, další milovalo peřinku jako hnízdečko (s vyzdvihnutými okraji) a rekordmanem byl syn jedné z nás, který nedovolil peřinku vytáhnout z postele až do svých 2 let. A když si později potřeboval poplakat nebo se utěšit, zabořil hlavu do peřinky a hned mu bylo líp. Říkaly jsme mu, že je to chodící reklama na peřinku 🙂

4. V e-shopu máte spoustu krásných vzorů látek! Podle čeho je vybíráte?

Ještě dřív, než jsme spouštěly samostatný e-shop, jsme věděly, že chceme šít z látek, které jsou originální, jednoduché a dobře kombinovatelné. A to vše jsme našly u Šárky Honsové, která pracuje pod názvem Wilburrina. Vytváří krásné autorské kolekce látek, které v reálu vypadají luxusně, jsou kvalitní a samozřejmě certifikované. Je skvělé, že si maminky mohou samy zkombinovat svou vlastní výbavičku pro miminko z různých designů v rámci kolekcí, které spolu krásně ladí. Každá maminka tak může mít vlastní originální sadu. Kromě těchto českých látek máme v nabídce také výrobky z francouzských látek, které jsou jemné a svými vzory nadčasové.

5. Jak vznikl název „Elizame“?

„Elizame“ vzniklo už dávno v době, kdy jsem plánovala značku založit se svou sestrou. Při procházce jsme přemýšlely nad názvem nové značky. Obě jsme studovaly francouzštinu a podlehly jsme jejímu kouzlu,a tak jsme si pohrávaly s francouzskými názvy jmen našich prvních dětí (Elizabeth a Amelie). A ELIZAME bylo na světě 🙂

6. Máte nějaké tvůrčí záměry do budoucna?

Plánů do budoucna je tolik, že by nám na jejich realizaci nestačily dva hlavní úvazky denně 🙂 Z těch prvních: před Vánoci bychom rády uvedly na trh první certifikované látkové pexeso, které by bylo vhodné už pro malá miminka. Naše děti pexesa milují, nejprve jeho chuť, pak jeho barvy a nakonec se s jejich pomocí rády učily slovíčka. Ty starší nás v pexesu už přehrají. Chceme také rozšířit sortiment dětského textilu, aby byla výbavička pro miminka co nejkomplexnější. Na vše se velice těšíme a věříme, že budete i Vy s námi!:-)

Vaše Nela a Kristýna

 

 

Komentáře