Příprava na porod: Masáž hráze s masážním olejem od Weledy

Když jsem čekala Matěje, tak jsem se na porod nijak zvlášť nepřipravovala. Přiznám se, že nejsem fanouškem vymožeností typu cvičící „míčky“ a tak. Od některých maminek jsem na ně slyšela samou chválu, ale setkala jsem se i s negativníma komentářema. U Matýska jsem navíc měla ke konci nařízený klidovější režim z důvodu vyššího rizka předčasného porodu, kdy se podobné přípravy stejně nedoporučují dělat. Moje příprava tak spočívala v tom, že jsem se snažila uvažovat pozitivně a říkala jsem si, že porod prostě zvládnu 🙂 Bylo mi jasný, že to bude asi bolet, ale pořád mě uklidňovala představa, že přede mnou už rodily miliony žen a většina do toho šla po předchozí zkušenosti stejně znova 🙂 Pořád jsem si taky opakovala, že to bude jen pár hodin fyzické bolesti (v mém případě asi 9) a pak už budu mít svoje miminko u sebe… Musím říct, že ve mně porod nezanechal žádné trauma, neměla jsem nástřih a poranění byla natolik drobná, že je vyřešil jeden nebo dva stehy. Den ode dne jsem se cítila líp a z porodnice jsem, jak řekl můj muž, odcházela jako generál 🙂 Na druhou stranu uznávám, že Matěj byl poměrně malé miminko (měl necelá tři kila) a měl opravdu hodně malou hlavičku 🙂

Na jednom předporodním kurzu, který jsem během prvního těhotenství absolvovala, se docela dost řešila masáž hráze, která by měla snižovat riziko tolik obávaného nástřihu. Na rozdíl od jiných cvičících pomůcek nás od něj porodní asistentka nezrazovala, jen nás hned upozornila, že pokud si pod pojmem „masáž hráze“ představujeme jemné a příjemné hlazení, že jsme dost na omylu…

Začněme několika obecnými informaci, které jsem si z kurzu tehdy přinesla 🙂

Proč masáž hráze provádět?

  • masáž napomůže elasticitě hráze, aby byla při porodu dostatečně pružná
  • budoucí maminky si během ní mohou nacvičit, jak se správně uvolnit

Kdy masáž provádět a kdy raději ne?

  • masáž hráze by se měla provádět asi od 34. týdne těhotenství (tedy někdy 4-6 týdnů před termínem porodu)
  • pokud vám hrozí předčasný porod, tak masáž vynechte

Jak masírovat?

Jak už jsem naznačila, tak aby byla masáž učinná, je třeba ji provádět důkladně a docela silně, což nemusí být zkraje úplně tak příjemné… Dělat ji můžete buď sama nebo třeba za pomoci partnera 🙂 Zpočátku je lepší masírovat po koupání, kdy je kůže přece jen pružnější a měkčí. Masáž se provádí v sedě a masíruje se perineum, což je oblast mezi pochvou a konečníkem, která je při porodu zatěžována. Nezapomeňte, že hrát je třeba masírovat nejen zvenku, ale i zevnitř. Palec se zavede asi 2 cm do pochvy a ta se pak roztahuje směrem ke konečníku. Ostatními prsty se pak masíruje hráz zevně.

Jak často masírovat?

Hráz masíruje max. po dobu 10 minut několikrát týdně (3 krát-4 krát).

Čím masírovat?

K masáži se doporučuje používat vhodný olej. Ideálně takový, který je na to přímo určený, abyste náhodou nenepáchaly víc škody než užitku (mohlo by docházet k nadměrnému vysušení sliznice, jejímu podráždění nebo k jiným gynekologickým potížím).

IMG_0553

Vyzkoušet můžete třeba Olej na masáž hráze od naší oblíbené Weledy, který obsahuje mandlový olej a olej z pšeničných klíčků. Oba oleje obsahují velké množství vitamínu E, který podporuje elasticitu kůže, což hráz přesně potřebuje 🙂

IMG_0567Díky éterickým olejům z šalvěje muškátové a damascénské růže pak krásně, ale zároveň jemně voní a navozuje klidnou a pohodovou atmosféru. Olej obsahuje pouze přírodní ingredience (v bio kvalitě), je bez parabenů a parfemace. Bez obav ho tak můžete používat právě i na intimní partie a nemusíte se bát podráždění nebo nepříjemného pálení.

Olej na masáž hráze koupíte v eshopu Weleda ( http://www.weleda.cz/pece-o-tehotne-a-kojici/95-olej-na-masaz-hraze)  a 50 ml vás přijde na 299,-Kč.

Jaké máte zkušenosti s masáží hráze vy? Masírovaly jste? Pomohlo to nebo to byla jen ztráta času? 🙂

 

Komentáře