Péče o látkové pleny – jak je skladovat, prát a sušit?

Přemýšlíte nad tím, že budete své miminko látkovat, ale děsí vás péče o látkové pleny? Určitě jste od svých maminek nebo babiček slyšeli, jak trávily hodiny a hodiny žehlením plen a vy si říkáte, že to nezvládnete? Nebojte se, dnešní moderní látkové pleny se žehlit nemusí a péče o ně vám zabere jen pár minut. Samozřejmě vám nebudu tvrdit, že je to stejně lehké jako používat jendorázové pleny,  které hodíte do koše a hotovo. To prostě není. Chce to trochu odhodlání.  Já jsem motivovaná hlavně tím, že nechci, aby můj syn za první dva roky života vyprodukoval několik tun odpadu, který nás všechny pětkrát přežije (ano, běžné jednorázové plenky se rozkládají přibližně 400 let)…

Před pár dny jsou pro Matýska kupovala nové svrchní kalhotky a spolu s nimi mi od prodejce přišel pěkný manuál, jak se o plenky starat, a tak jsem si říkala, že by se to třeba někomu mohlo hodit 🙂

Před prvním použitím

Před prvním použitím všechny plenky vyperte, pokud výrobce neuvádí jinak, na 60 stupňů. Taky počítejte s tím, že plenky nebudou maximálně savé od samého začátku, ale je třeba několikrát vyprat (cca. 5 krát).

Skladování použitých plen

Možná se bojíte, že vám budou doma použité pleny cítit. Pokud je ale budete správně skladovat a pravidelně prát, tak ne. Plenky skladujte vždy na sucho v uzavřeném koši (já mám tenhle koš z Ikei a jsem s ním naprosto spokojená https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/60188339/). Pokud je plenka počůraná, hodím jí rovnou do koše. Pokud obsahuje i větší překvápko 🙂 , tak ho spláchnu do záchodu (máme na záchodě spršku, což je pro tyhle účely naprostý ideál). Pokud použijete separační plenku, která má to nejhorší zachytit, tak ji buď můžete taky spláchnout (pokud je z papíru), nebo hodit do koše (pokud je z perlanu nebo z nějaké tkané textilie – vždycky se mrkněte, co  výrobce doporučuje, ať si neucpete záchod).

Jak na fleky

Pokud zůstane na plence flek, tak ho můžete zaprat žlučovým mýdlem (kupuju třeba v DMku) a studenou vodou.  Plenku pak hodím k ostatním do koše. Zkraje jsem každý flíček hodně řešila, teď už tolik ne 🙂

Frekvence praní

Použité plenky neskladujte déle než tři dny (můžete si je tak zničit). Osobně peru každý druhý den a přijde mi to jako ideál. Pračka je akorát plná a plenky mi ještě nepochodují 🙂  Prát stačí na 60 stupňů. Tahle teplota bohatě postačuje k tomu, aby se zničily všechny bakterie. Většina plen se dokonce na vyšší teplotu prát ani nesmí, jinak byste si je zničili (na 90 stupňů můžete občas vyprat klasické čtvrecové pleny, ale opravdu to není nutné). Někteří výrobci dokonce doporučují počet otáček (třeba AIO Milovia  se mají prát na 800 otáček).  Já před samotným pracím programem pleny ještě vymáchám (bez otáček), špinavou vodu pak vypustím (opět bez otáček) a teprve pak nastavuju hlavní prací program. Na závěr přidávám ještě jedno máchání, aby se z plen vypláchl všecehen prášek.

Prací prášek

Já na praní používám Persil sensitiv gel a jsem s ním moc spokojená. Postřehla jsem, že ostatní maminky si taky hodně chválí prací prášek od Frosche nebo Denk-mitt sensitive z DMka. Z těch ekologičtějších můžete prát také v gelu z mýdlových ořechů. Určitě ale vynechte aviváže a bělidla.

Sušení

Plenky můžete sušit klasicky na sušáku nebo v sušičce (na mírný program!). Osobně doporučuju sušit v sušičce jen čtverce a vkládačky (u ostatních plene jsem měla pocit, že dostávají hrozně zabrat a začaly se mi trhat…). Vždy ale koukněte na štítek od výrobce, co doporučuje. Některé plenky do sušičky přijít vůbec nesmí nebo si je zničíte (třeba svrchní kalhotky nebo AIO). Stejně tak bacha na sušení na topení, ať si plenky nepropálíte. Plenky z hygienických důvodů nemusíte žehlit (některé se žehlit opět ani nesmí). Já jsem zkraje používala čtverce, které jsem skládala na novorozenecký sklad a přišlo mi, že když byly vyžehlené, tak se mi líp skládaly. Časem jsem se ale čtverce naučila na sušák věšet tak, že už žehlení nebylo vůbec třeba.

Jak víte, sama jsem nadšená „látkařka“ a několik článků na tohle téma jsem už psala 🙂 Mrknout na ně můžete tady  https://mammas.cz/latkove-plenky-jake-jsou-v-dnesni-dobe-moznosti/, https://mammas.cz/latkove-pleny-ii-co-vse-budu-potrebovat-a-kolik-toho-mam-poridit/.

Látkování zdar! 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře