Objevujeme Železnorudsko s dětmi

Každoroční šumavský článek nebude na blogu chybět ani letos 🙂 Oproti předchozím rokům jsme se ale trochu posunuli a tento rok jsme se rozhodli objevovat krásy Železnorudska. Letos je na Šumavě docela nátřask a na některých mých oblíbených místech (jako je třeba Kvilda), to vypadá jako na Václaváku….Žádná sláva to nebyla ani v okolí Železné Rudy, ale určitě tu bylo o dost míň lidí….

1. Vlčí výběh Srní

Začněme jedním zvířatkovým výletem. Za vlky musíte vyrazit do Srní. Je tu návštěvnické centrum, kde je stálá expozice o vlcích a dalších šumavských šelmách.  Odtud se můžete vydat asi 2 km dlouhou stezkou k vlčímu výběhu. Nad ním vede asi 300 m dlouhá dřevěná lávka, odkud můžete vlky bezpečně pozorovat. My jsme měli letos štěstí a vlky viděli 🙂  S sebou doporučuji přibalit dalekohled.

Terén je vhodný i pro kočárky a do vlčího výběhu se neplatí žádné vstupné (když přijedete autem, platí se jen parkovné). U návštěvnického centra je také malé dětské hřiště.

Když už budete v Srní, doporučuji navštívit Slunečnou kavárnu, kde mají moc dobrou kávu a zákusky 🙂 Vzadu má kavárna příjemné posezení s velkou oplocenou zahradou, kde můžete vypustit děti.

Více info o vlčím výběhu tady

2. Z obce Špičák lanovkou na Pancíř 

Pokud se budete pohybovat v okolí Železné Rudy, určitě musím vyrazit na Pancíř 🙂 Lanovka je trochu stařičká, ale Matěj z ní byl unešený (já se svým strachem z výšek o něco míň…:-) ). Pokud pojedete s malým dítětem, určitě doporučuji mít ho u sebe v nosítku (Matěje měl tatínek normálně na klíně). Nebojte, batoh můžete mít s sebou, zavěsí vám ho na lanovku. Lanovka jezdí od 9 do 16 hodin, vždy v půl a celou, cena za dospělého je 100,-Kč (za děti jsme neplatili).

Lanovka vás vyveze až na Pancíř (s přestupem přes Hofmanky – nebo můžete jít část pěšky a jet až odtud), kde je chalupa s příjemnou restaurací a rozhlednou.

Z Pancíře jsme se vydali po červené značce přes Tomandlův mlýn (prvních cca. 400 m z Pancíře pro kočárek nebylo, pak už se šlo po hladké cestě) a odtud po žluté na Brčálník u Hojsovy Stráže, kde je horský areál. Najdete v něm bezva restauraci Pohádka (měla jsem tu nejlepší domácí malinovku), kde moc dobře vaří a na zahradě je obrovské hřiště (má dvě části – jednu pro menší a jednu pro větší děti) s pískovištěm. V areálu jsou také výběhy se zvířátky, dětská naučná stezka…Když vás budou bolet nohy, můžete se odtud vrátit do Železné Rudy vlakem, jako jsme to udělali my 🙂

3. Černé jezero

Naposledy jsme výlet na Černé jezero absolvovali v zimě, když bylo Terezce několik měsíců, a táhli jsme ji na saních, zatímco Matěj se nesl v krosně 🙂 Tehdy jsme si s mužem dost dali, protože těch 8 km ve vysokým sněhu nebylo nic moc 🙂

Na Černé jezero jsme vyráželi ze Špičáckého sedla, kde jsme na parkovišti nechali auto. Odtud vede 4 km dlouhá asfaltka až k jezeru. Terén je vhodný i pro městské kočárky. Terezka s Matějem jeli část cesty na kole. Při cestě mohou děti odpovídat na kvízové otázky v rámci jedná z naučných stezek.

Pokud budete chtít kratší kočárkový výlet, tak se budete vracet stejnou cestou zpět. Pokud budete chtít něco delšího, můžete se od Černého jezera vydat na Čertovo (to ale určitě bez kočárku).

4. Lanovkou na Špičák a Čertovo jezero

Další lanovkový výlet byl na Špičák, kam jsme s dětmi vyjeli. Cena za dospělého je 170,-Kč, což je teda docela raketa…Na Špičáku je pěkná rozhledna se super výhledem (pokud pojedete lanovkou, tak lístek nevyhazujte, platí vám i na ni). My jsme tento výlet dali s nosítkem, nicméně jsme několik kočárků potkali a viděla jsem, že jedné rodině kočárek nahoru na lanovce vyvezli (nevím, jestli za to platili…). Pod rozhlednou je pro děti skluzavka s pískoviště. Nechybí ani stánek s občerstvením…

Ze Špičáku jsme se vydali po asfaltce až k odbočce na Čertovo jezero. Když už jsme tu byli, řekli jsme si, že se zajdeme podívat i na něj. Cesta vede lesem- k jezeru je to hodně z kopce, zpět nahoru se docela zapotíte (celkem jsou necelé 3 km, obě cesty jsme šli stejnou cestou). Viděli jsme tu i pár lidí s kočárky, ale moc pohodlné to asi nebylo…

Když jsme se vrátili zpět na cestu, pokračovali jsme po modré značce na Rozvodí a odtud dál na Špičácké sedlo. Zbytek cesty byl už po asfaltce. Když vás budou bolet nohy, tak ze Špičáckého sedla jezdí autobus na Špičák, do Rudy a dál na Kvildu.

 

 

Komentáře