O opalovacích krémech aneb Jak vyzrát na sluníčko

V dnešní době už je všeobecně známá věc, že sluneční paprsky nejsou pro naše zdraví nijak prospěšné. Ba naopak. Kdo by ale chtěl v krásných letních dnech sedět doma? Asi nikdo… Proto je potřeba zvolit bezpečnou ochranu před slunečním zářením a samozřejmě nezapomínat ani na naše nejmenší! Tady jedno malé doporučení – zdravotní odborníci doporučují vyhnout se aplikaci opalovacích krémů do 6 měsíců věku dítěte. Pokožka kojenců není zralá a účinek chemikálií v‹ některých krémech tak může být o to silnejší. Kůže dítěte mladšího půl roku na druhou stranu ale ješte neprodukuje melanin, který by ji přirozeně chránil proti slunečním paprskům – proto je potřeba takhle malá miminka držet striktně ve stínu a případně je chránit i pomocí oblečků pohlcujících UV záření.

Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe?

Sluneční paprsky obsahují ultrafialové záření (UV), které známe ve dvou podobách – UVA a UVB. Každá z nich působí na naši pokožku odlišně, ale ve výsledku jsou škodlivé obě (zejména jsou spojovány se vznikem rakoviny kůže).

Opalovací krémy chrání pokožku tím, že paprsky UVA a UVB pohlcují nebo odrážejí. Obsahují tzv. ochranný faktor (OF nebo SPF). Ten označuje míru sluneční ochrany, kterou daný krém může běžnému spotřebiteli poskytnout. Často je slyšet názor, že čím vyšší SPF, tím lepší. To sice ano, ale je potřeba uvést pár věcí, aby byla mozaika úplná.

Tak třeba: při správném použití zablokuje opalovací krém se SPF 30 až 96,7 % UVB záření. Krém se SPF 70 98,5 %. Rozdíl je tedy minimální, ačkoliv je člověk namazaný krémem s o více než polovinu vyšším ochranným faktorem. A má tak tendenci zůstávat na slunci déle. Ve skutečnosti je ale důležité aplikovat krém každé 2 hodiny bez ohledu na SPF.

Podle výzkumů je navíc v opalovacích krémech s vyšším SFP vyšší koncentrace chemických slunečních filtrů než u opalovacích krémů s nižším faktorem. A proč nejsou chemické filtry v jakékoliv koncentraci to pravé ořechové? Čtěte dál 🙂

Fyzikální versus chemický ochranný faktor

V zásadě máme na výběr ze dvou variant opalovacích krémů. Ty se liší druhem obsažených aktivních látek. Jedny jsou označované jako fyzikální (nebo minerální), druhé jako chemické. Každý z nich chrání pokožku jiným způsobem. Chemické filtry vstřebávají UV paprsky za pomoci chemické reakce na naší kůži. Naproti tomu fyzikální (minerální) filtry vytváří na pokožce lokální bariéru, která sluneční paprsky odráží.

Chemický filtr

Bežné opalovací krémy na trhu obsahují chemické filtry, které pohlcují UVA a UVB záření. Jsou aktivovány dopadem slunečních paprsků, po kterém následuje chemická reakce na kůži, která pohltí UV paprsky. Jejich nesporným plusem je použití – snadno se roztírají a nezanechávají bílý film. Na druhou stranu mohou představovat zdravotní riziko – laboratorní studie naznačují, že řada chemických filtrů narušuje endokrinní systém (například formou napodobování funkce hormonu) a mohou způsobit alergickou reakci.

Nedá mi to, abych sem nevypsala látky, které opalovací krémy s chemickým filtrem běžně obsahují, ale kterým bychom se ve vlastním zájmu měli spíš obloukem vyhnout.

Ox – Oxybenzone, Oc – Octinoxate, H – Homosalate, Ot – Octisalate, Bp – Benzophenone, Ol – Octocrylene, A – Avobenzone, Vitamin A, Pb – Parabens, Pg – Polyethylene glycol.

Fyzikální filtr

Fyzikální filtry fungují vlastně jako zrcadla – odráží od sebe sluneční paprsky. Nevsakují se totiž do kůže a vytváří tak na ní fyzickou bariéru. Kvůli tomu zůstává po jejich nanesení pokožka bílá. Minerální filtry využívají dvě základní složky na minerální bázi: oxid zinečnatý a/nebo oxid titaničitý. Jejich výhodou je, že jsou tzv. širokospektrální, tedy blokují UVA i UVB záření.

Já jsem zastánce přírodní cesty, proto jsem sáhla po opalovacím krému s minerálním filtrem. Minulý rok jsem měla možnost vyzkoušet opalovací krémy od Weleda a ATTITUDE. A na plné čáře u nás zvítězilo ATTITUDE, kterému proto zůstáváme věrni i letos. V čem vidím mezi temito dvěma značkami rozdíl? To najdete v závěru článku 🙂

Čím si nás opalováky ATTITUDE získaly?

  • Hezky se roztírají. Nejsou ani přehnaně hutné, ani naopak vodové, prostě tak akorát.
  • Nezanechávají na pokožce bílý film!
  • Nejsou parfemované, čili pro děti ideální.

Krémy ATTITUDE sice nejsou označeny jako voděodolné, ale protože některé jejich složky včetně oxidu zinečnatého přirozeně odpuzují vodu, dalo by se říct, že částečně voděodolné jsou. Při pobytu ve vodě 40 minut a déle se ale SPF snižuje na 15, a proto je doporučováno krém po takové koupeli znovu aplikovat.

Kromě výše zmíněného platí i pro tyto opalovací prostředky filozofie všech produktů ATTITUDE, a to že:

  • jsou hypoalergenní, tzn., že mají minimální obsah alergenů
  • jsou přírodní (všechny produkty jsou vyráběné z rostlinných a minerálních zdrojů)
  • obsahují pouze pro zdraví šetrné složky (produkty neobsahují žádné rakovinotvorné látky, mutageny a hormonálně aktivní látky)
  • nejsou testovány na zvířatech (ATTITUDE je dokonce členem organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), což je největší nezisková organizace bojující za práva zvířat na světě
  • jsou veganské, čili bez obsahu jakýchkoliv živočišných složek
  • se pyšní certifikací EcoLogo a EWG (Environmental Working Group), které pomáhají spotřebitelům identifikovat produkty a služby přátelské k životnímu prostředí.

A k jednotlivým produktům :

  • Tyčinka je super praktická věc do kabelky, protože nezabere moc místa a při aplikaci krému tyčinkou někde venku si nezapatláte ruce 🙂 Primárně je určena k péči o rty a obličej. Moje rty jsou na sluníčko dost citlivé, takže jim musím dopřávat extra opalovací péči. Dětem jsem pusinku nechtěla běžnými krémy moc patlat, tak jsem ráda, že to mám teď vyřešené 🙂
  • Minulý rok jsme měli krém pro atopickou a citlivou pokožku, který obsahuje navíc zklidňující oves v koloidní podobě. Oves je celosvětově uznáván dermatology a odborníky jako složka, která nejen dokonale zklidňuje iritovanou pokožku, ale zároveň chránící přirozenou kožní bariéru.

Rozdíl ATTITUDE versus Weleda

Z pohledu uživatele vidím jediný rozdíl, který je podle mě ale zásadní. Roztíratelnost. Weleda se podle mě prostě rozetřít nedá, i když se člověk snaží sebevíc. Je hutnější a na pokožce tak zůstávají bílé plochy, kvůli kterým člověk vypadá celý den jako mim 😀

Opalovací krémy ATTITUDE obsahují aktivní složku oxid zinečnatý. Weleda oxid titaničitý. Jak jsem vyčetla z chytrých zdrojů, u toho může nastat problém ve sprejové formě. Při vdechnutí totiž hrozí, že se dostane do krevního oběhu, což představuje zdravotní riziko.

ATTITUDE má opalovací krémy se SPF 30, Weleda má i SPF 50. Kdo pozorně četl nahoře, ví, že výše ochranného faktoru ale není až tak podstatná.

Podtstatné ale je, že se jedná o minerální krémy. Žádná chemie. A to je, oč tu běží… 🙂

 

 

Komentáře