Naplánujte si den s Kidedu!

V září se z našeho Matěje stal školkáček 🙂 Na zkušenou sice vyrazil do školky už před prázdninami, ale od září začal chodit pravidelně každý den na dopoledne a postupně začal ve školce i spát. Zvykání si na školku proběhlo celkem hladce, ale co se nám pořád nepodařilo úplně vypilovat, jsou naše ranní odchody…

I když vstávám ráno už před sedmou hodinou, tak z domu vyrážíme v půl deváté a stejně musím všechny zuřivě popohánět. Matěj, když chce, tak dokáže být moc šikovný. Problém je v tom, že je to přeci jen pohodlný mužský a proč by se namáhal, když maminka všechno obstará, ne? 🙂 Na druhou stranu vím, že občas v tom všem spěchu raději všechno udělám sama, než abych deset minut čekala, až si obuje boty…

Říkala jsem si, že kdybych si všechny ranní činnosti nějak lépe naplánovali, šlo by nám to trochu líp a naše rána by možná mohla být i o dost pohodovější a do školky bychom nemuseli dobíhat pár minut před devátou. A pak jsem na internetu narazila na Kidedu Můj den, didaktickou hru pro děti 🙂

Co je to Kidedu?

Kidedu je didaktická hra pro děti, která by jim měla pomáhat lépe organizovat běžné denní činnosti, jako je oblékání, mytí, spánek, čištění zubů, večerní usínání… V sadě Kidedu najdete celkem 21 kartiček vytištěných na pevném papíře, na kterých jsou vyobrazené konkrétní činnosti (aktivit je celkem 15, takže některé se opakují, aby se vám s kartičkami lépe pracovalo). Hlavním aktérem na kartičkách může být holčička nebo kluk, podle toho, pro koho Kidedu máte. My máme chlapečka, kterého Matýsek originálně pojmenoval Matěj 🙂 Kromě toho v sadě najdete i 4 prázdné kartičky, které si můžete libovolně dotvořit, 3 dřevěné stojánky, do kterých můžete kartičky postavit, a látkový pytlíček na uložení karet.

Kidedu vychází z principů Montessori pedagogiky a je vlastně obdobou dospěláckého „to do listu“. Sama si takové plány dělám prakticky každý den, abych měla přehled, co všechno musím stihnout. A proč něco takového neumožnit i dětem a naučit je tím lépe si organizovat čas a orientovat se v něm? Obrázky na kartičkách jsou jednoduše, ale výstižně namalované, takže je i malé dítě dokáže „přečíst“.

Jak s Kidedu pracovat?

Určitě nečekejte, že koupíte Kidedu, dáte ho dítěti a ono bude od druhého dne všechno zvládat samo. Kidedu je pomůcka, se kterou musíte nějaký čas společně pracovat. Začněte tím, že si kartičky společně prohlédnete. Řekněte si, co je na nich namalováno a pojmenujete si chlapečka nebo holčičku, kterou na kartičkách máte.

My jsme si s Kidedu naplánovali ranní a večerní činnosti (přes den je Matýsek ve školce) a máme je vyskládané do dvou stojánků, které máme na stolku v obýváku nebo v dětském pokoji, aby je měl Matěj pořád na očích.

Vždy, když Matěj nějakou činnost splní, tak kartičku ze stojánku vyndáme a vrátíme ji do pytlíčku. Kidedu máme zatím docela krátce, takže nemůžu říct, že by Matěj ráno vstal, sám si došel na záchod, oblékl se a vzorně přišel na snídani 🙂 . Posun ale vidím v tom, že ví, co musí ještě udělat a taky si uvědomuje posloupnost jednotlivých činností. Dneska třeba sám od sebe začal sestavovat večerní kartičky a říkal, že si nejdřív dá večeři, pak se půjde vykoupat, vyčistí si zuby a půjdeme si číst pohádku. Kromě toho můžete Kidedu využívat třeba při společném vyprávění příběhů, učení se cizích jazyků…

Pokud vás Kidedu zaujalo, můžete ho koupit tady a až do 6.10. využít dokonce i slevový kód mammas , se kterým budeme mít Kidedu o 80,-Kč levnější 🙂

A pokud vás zajímá, jak Kidedu vzniklo, nenechte si ujít rozhovor s jeho autorkou, velmi inspirativní maminkou, Šťepánkou 🙂

 Štěpánko, jste maminka? Jak staré máte děti?
Jsem pořád Štěpánka, ta malá holka, co chtěla být princezna, šprtka i rebelka, co hrála v metalové kapele. A najednou zjišťuju, že jsem máma. Mít miminko byla meta, takové opravdové ženské dozrání. Najednou z těch miminek jsou děti (Max má 6 a Amálka teď 3 roky).
A já zjišťuju, že jsou to osobnosti a že doma nebydlíme já a manžel s dětmi, ale že tu žijí 4 osoby. Vůbec netuším, jak k tomu došlo:-) Mateřství je období, kdy se raketa odpálila šílenou rychlostí ve sladké vizi pohádkového života s dětmi a pořád se nezastavila. (Prý už se ani nezastaví)
 Jak se zrodila myšlenka vytvořit Kidedu?
Jednou jsme jeli za známými a prcek se ptal, co nás celý den čeká. Já mu tehdy poprvé nakreslila takovou časovou mapku dne. V autě v sedačce s pultíkem ji studoval většinu cesty, pořád to nějak komentoval. Pak jsme přešli k denním činnostem a já zjistila, že vizualizace nám pomáhá třeba i v ranním oblékání, večerním úklidu hraček apod. Vznikl domácky vyrobený denní plánovač (což nebylo žádné výtvarné dílo, ale na internetu jsem nenašla nic podobného). Vyhledala jsem si  pak ilustrátorku Báru a vzniklo první Kidedu Můj den. Abych ho mohla prodávat i ostatním, muselo projít delším procesem (výroba, testování, nastavení prodejních systémů a kanálů) a málem jsem to vzdala. Ale to já nerada dělám. Byla jsem těhotná a Amálka v bříšku s tím moc nesouzněla, chtěla vylézt v 29 tt. Takže já poslala první várku balíčků a pak už to bylo na 2 měsíce i na manželovi, protože jsem ležela v nemocnici.
Máte zpětnou vazbu od rodičů, kteří Kidedu používají? Za jak dlouho obvykle „zafunguje“?
Mám. Za ty tři roky si rodiče, ale i učitele z MŠ píší nejen o Kidedu, ale i rady. Kidedu klidně zafunguje napoprvé nebo jen částečně. Ale to záleží velmi právě na rodiči – průvodci. Kidedu není tablet, ke kterému dítě posadím a mám klid. Je to pomůcka. Když dítě pochopí, že je to jeho pomocník, tak už rodiče nepotřebuje. Důležité je, že dítě rozhoduje samo za sebe a nečeká na pokyny (problém většiny společnosti). Dobrý je, že jsme Kidedu vytáhli u syna i po 3 letech. Po prázdninovém režimu přišel nový, školní a Kidedu tak u nás bylo každý večer připravené na další den. Ale Kidedu není jen plánovač. Na jaře jsem dopsala průvodce pro rodiče a učitele, kteří tráví čas s dětmi ve městech a chtějí město zažít jinak, pečovat a vytvářet okolí. Zatím v e-verzi. A před Vánoci se už podruhé objeví také zážitkový adventní kalendář pro celou rodinu. Pracuji už na dalších didaktických pomůckách, sama se na ně těším.
Prásknu na vás, že kromě Kidedu máte i další projekty. Můžete nám je ve stručnosti představit?
Já jsem asi osoba, která chce dělat všechno, co ji baví. Takže projektů bylo více. K dětem má nejblíže ještě Foodrestart, pořádám semináře, besedy a workshopy pro rodiče, školy, školky, firmy i veřejnost a tématem je celkový restart systému jídla. Bavíme se o původu jídla, o tom, proč vlastně jíme, jak to vypadá, co nám jídlo a chutě říkají, jak fungují naše střeva a čím je potřeba krmit mozek. Dostáváme se i ke spánku, sociologii a psychologii, pracovním a studijním výkonům. Hodně věcí řešíme i prakticky (jak a co vařit, když je máma s dětmi nebo pracuje). Jsem totiž vystudovaná učitelka a na VŠ mi diagnostikovali Crohnovu nemoc. Prošla jsem si léčbou, operacemi a i verdiktem, že nebudu mít děti a budu pobírat invalidní důchod. Tehdy to byla blbá doba. Teď jsem už 10 let stabilní – díky stravě, ale stále na lécích, protože ještě nemám dořešenou hlavu:-) No a jako máma jsem se k Foodrestartu provařila, projedla a pročetla.
Proč zrovna název „Kidedu“?
Kidedu vznikl spojením dvou slov Kid (dítě) a education (vzdělávání). Chtěla jsem mezinárodní název, aby se případně značka mohla rozvinout i v zahraničí. (První vlaštovky tu už jsou)
Co byste poradila maminkám, které by se taky rády do něčeho pustily?
Důležité je chtít a rozhodnout se s tím něco udělat. Strach je jen v hlavě. Berte život jako hru a začněte dělat alespoň něco. Velké kroky si rozdělte na malé krůčky. Nečekejte bájný úspěch přes noc. Já sama se zatím svými projekty neuživím. Je tu spousta nákladů – polovina vydělaných peněz jde zpátky. Ale ta svoboda, že děláte své věci a nepracujete na snech pro někoho druhého (navíc, když vám nedávají smysl). Po VŠ jsem pracovala v korporátu a pak v několika menších firmách. Korporát byl start, něco, kam se nechci vracet. V malých firmách jsem prací žila, ale to nebyla rodina a žila jsem životy jiných. Teď prostě žiju život svůj, jehož součástí jsou děti, partner, mé tvoření a hlavně, můžu si čas organizovat sama. Přijde mi absurdní, když někdo říká, že „má dovolenou“. Jako, že se pořád ptáme, jestli nám někdo něco dovolí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře