Na co pamatovat při nákupech dětského oblečení

Asi žádná nastávající maminka neodolá nákupům roztomilého dětského oblečení. U mě to bylo stejné :-). V den, kdy jsme se dozvěděli, že čekáme chlapečka, jsem hned vyrazila do Hmka, kde jsem nakoupila spoustu roztomilých kousků. Když bych ten den zjistila, že čekáme holčičku, tak by moje konto utrpělo asi více, protože výběr roztomilých holčičích modelů je ještě větší…
Po několika měsících práce „baby stylisty“, jsem zjistila několik věcí, které jsem tehdy nevěděla a které by bylo fajn při nákupech dětského oblečení znát.

1.    Množství

Nakupujte s mírou. Miminka hrozně rychle rostou a především ve velikosti 50 nebo 56 není třeba mít hromadu oblečků (pokud se vám narodí větší miminko, hrozí, že některé oblečky ani neužijete). Navíc pokud Vás budou chtít vaši kamarádi a rodinní příslušníci obdarovat, často vám věnují právě různá body atd. Nemluvě o natěšených babičkách.  Já jsem měla od kamarádky půjčenou celou krabici oblečků a nakonec jsme toho dostali tolik, že Matěj měl samé nové věci. Na druhou stranu počítejte i s tím, že někdy můžete miminko přes den i několikrát převlékat (já dnes měnila komplet oblečení hned dvakrát kvůli menší čůrací nehodě :-)).

2.    Poptejte se kamarádek

Pokud máte ve svém okolí už nějaké zasloužilé matky, zeptejte se jich, zda nemají oblečky po svých dětech. Ušetříte a navíc je jednoduše vrátíte, až miminko povyroste, takže nemusíte řešit, kde je budete skladovat atd.

3.    Praktičnost především

V obchodech narazíte na hromady roztomilých mini džínů, košil, svetříků, šatiček atd. Všechny tyhle kousky jsou jistě velmi okouzlující, ale věřte mi, že soukat do nich malé miminko není vůbec jednoduché (nehledě na to, že pro miminko takové oblečení nebude určitě ani pohodlné). Uvidíte, že nakonec si nejvíce zamilujete body, dupačky, polodupačky a kabátky, svetříky či mikinky na zip nebo patentky.

4.    Co nejméně oblečení, které je třeba přetahovat přes hlavu a vůbec se složitě obléká

Zavinovací body, kabátky na patentky, mikiny na zip, pyžámkové overaly a kombinézky, které jdou rozepnout až k nožičkám. To je to pravé!  Ať netrápíte sebe i miminko :-). Když už budete kupovat něco, co přes hlavu budete muset přetahovat, je dobré, když je otvor pro hlavu větší nebo se dá zvětšovat a zmenšovat pomocí patentek. Velmi kvalitní jsou např. zavinovací body z Hmka, ale přijde mi, že velikostně příliš neodpovídají (nyní máme velikost 68 a jsou prakticky stejně velké jako nezavinovací body velikosti 62).

5.    Materiál, praní

Oblečení pro miminko kupujte pouze bavlněné a nejlépe takové, aby bylo možné ho prát na 60˚ (přece jen může být občas počůrané nebo pokakané). Já peru na 60˚ i oblečky, které se mají dle pokynů výrobce prát na 40˚a zatím se nic nestalo. Při praní také přidávám jedno máchání navíc, aby se pořádně vypláchl prací prášek (doporučovala mi to i jedna lékařka s tím, že dnešní prací prášky jsou celkem agresivní a že je vždy nezbytné je dobře vymýt).

6.    Vrstevní

Často jsem řešila, jak Matěje oblékat, když jsme doma. Když měl jen body a polodupačky, zdálo se mi, že je mu chladněji. Když jsem mu dala svetřík nebo mikinu, bylo to zase moc. Jako dobrý tepelný kompromis se ukázalo vrstevní. Přes body mu dám ještě triko s dlouhým nebo krátkým rukávem.

7.    Vybírejte i podle ročního období, kdy se miminko narodí

Náš Matěj se narodil v půlce září a např. body s krátkým rukávem jsme téměř neužili. Naopak nejraději ho oblékám do body s dlouhým rukávem, přes to slabé tričko s dlouhým rukávem a polodupačky (ty jsou super v tom, že nemusíte zvlášť nasazovat ponožky).

Komentáře