Matýskovi první botičky z naBOSo aneb podle čeho vybrat ty správné boty

CIMG3531Matěj si s prvními krůčky dával celkem načas a držel nás v napětí až do 16-ti měsíců 🙂 Od chvíle, kdy ale udělal svůj první krůček, se mi samozřejmě honilo hlavou, že mě už brzy čeká výběr prvních botiček. Všichni doktoři mi pořád opakovali, ať ho nechávám hlavně co nejvíc chodit bosky. Doma je to jasné. Máme teplé podlahy a protiskluzové ponožky mu tedy bohatě stačí. Ale co na ven? Pak jsem si vzpomněla na tzv. barefoot boty, a tak jsme pro první botičky vyrazili do prodejny naBOSo v Dejvicích.

S nákupem prvních botiček určitě nespěchejte. Ono od prvního krůčku ještě nějaký ten čas uplyne, než bude váš prcek schopen sám chodit i venku a botičky náležitě ocení. Já jsem čekala i z toho důvodu, že jsem nechtěla na konci zimy kupovat teplé botičky, když by je Matěj obul jen párkrát a pak bychom stejně kupovali další – jarní. Investice to přeci jen není úplně malá. Matěj je navíc trošku lenoch a v kočárku se vozí rád (teda vozil, než poznal, že chodit sám je o dost zábavnější 🙂 ).CIMG3555

Možná vás taky čeká výběr prvních botiček a lámete si hlavu s tím, jak vybrat ty pravé. Barefoot boty by měly co nejvíc napadobovat chůzi naboso a od toho se taky odvíjí jejich vlastnosti. Pokud se tedy stejně jako my rozhodnete pro barefoot botičky, tak by měly by splňovat tohle:

  • mít relativně slabou podrážku a být ohebné (jak mi v naBOSo radili, ohebné by měly být oběma směry)
  • být dostatečně široké tak, aby se v nich nožička a prstíky nemačkaly (botička by taky neměla být vykrojená, ale od paty ke špičce by měla být vlastně rovná)
  • být lehké
  • mít stélku bez klenby (noha by měla sama posilovat a ne jen lenošit)

CIMG3549U dětských botiček asi nemusím psát o tom, že by samozřejmě neměly mít podpatek, ale i to je jeden ze znaků barefoot bot. Správné boty nemusí být nutně ani kotníčkové (i když u těch zimních je to určitě praktičtější).

Pokud si lámete hlavu s velikostí, tak je lepší navštívit prodejnu naBOSo (v Dejvicích nebo Nuslích), kde vám poradí, jaká velikost je pro vašeho prcka ta správná. Obecně ale u barefoot obuvi platí, že by měla mít nadměrek cca. 1 cm. Při výběru taky myslete na to, v jakém ročním období je bude dítě nosit a taky kam. Až budete botky zkoušet, tak určitě zkuste obě a prcka v nich nechte chvíli chodit. Měl by v nich chodit co nejpřirozeněji a nezakopávat. V naBOSo mají dokonce kobereček, na kterém jsou uměle vytvořené různé nerovnosti, a tak si na něm můžete chůzi v bosých botách hned zkusit.

CIMG3552Do naBOSo jsem šla s tím, že se mi líbí celokožené botky německé značky Filii, ale nakonec mi doporučili botky z prodyšnějšího materiálu, aby v nich nebylo Matýskovi v létě horko. Chtěla jsem totiž botičky, které by mohl nosit teď na jaře, ale taky v létě, když nebude počasí vyloženě na sandály. Zároveň jsem měla představu, že naše nové botičky zvládnou třeba i pískoviště, procházku v lese nebo trochu toho mokra.

Nakonec jsme z naBOSo odešli s botkami finské značky FEELMAX. Svršek těhle fešáckých tenisek je z textilu se zvýšenou voděodolností a ze semišové kůže. Botky jsou tedy prodyšné a zároveň zvádnou i trochu té nepohody 🙂 Jsou opravdu hodně široké, takže se moc dobře nazouvají. Zapínají se na suchý zip, což je u botiček pro ty nejmenší určitě lepší než tkaničky. Zatím jsme s botkami spokojení a zdá se, že se v nich Matějovi chodí fakt dobře.677

Pokud tedy hledáte ty spávné barefoot boty, a to nejen pro vaše dítě (v naBOSo mají totiž velký výběr i dámských a pánských bot), tak určitě mrkněte na www.naboso.cz . Kamenné prodejny pak mají v pražských Dejvicích a Nuslích.

 

 

Komentáře