Něžná náruč rodičů aneb náš knižní tip

Čekáte miminko a představa toho, jak s ním budete manipulovat, je pro Vás děsivá, protože malé miminko je přece tak křehké a zranitelné?  Než se narodil náš Matěj, nikdy jsme vlastně žádné malé miminko v ruce neměla. V době, kdy jsem byla těhotná, mi jedna z mých kamarádek doporučila knížku „Něžná náruč rodičů“ od Evy Kiedroňové, která názorně popisuje, jak se má s malým miminkem správně manipulovat v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Knížka je rozdělena do několika částí věnující se péči a manipulaci o miminka do čtvrtého měsíce věku, dále od čtvrtého do devátého měsíce a po devátém měsíci věku. Dozvíte se, jak děťátko správně zvedat, pokládat, chovat, nosit, v jaké poloze přebalovat a mýt, jakým způsobem jej předávat dalším osobám, jaké jsou vhodné polohy při kojení a odříhávání, koupání, k odpočinku atd. Knížka je plná fotografií, takže veškeré polohy a způsoby manipulace si můžete i prohlédnout a lépe se je tak naučit. V knize též zjistíte, proč je dobré nastavit miminku režim a jaký význam hrají denní rituály, jak vybrat dětskou postýlku, jak miminko v postýlce polohovat, proč je důležité miminko pokládat na bříško, jaký význam má používání péřové zavinovačky a peřinky…
Nyní jsem si pořídila i další knihu od paní Kiedroňové s názvem „Rozvíjej se děťátko…“, která je zaměřena na psychomotorický vývoj miminka v jednotlivých měsících jeho života až do jednoho roku věku. Jednotlivé kapitoly se zaměřují na dovednosti v oblasti smyslů, jako je sluch, zrak a hmat, rozvoje sociálního kontaktu, jemné a hrubé motoriky, rozvoj řeči atd.  Jednoduše tak můžete zjistit, jaké dovednosti by Vaše děťátko mělo v tom kterém měsíci ovládat, jak je dále rozvíjet, jak si s miminkem správně hrát, komunikovat, cvičit atd.
Pokud dáváte přednost tomu si vše ozkoušet na živo, můžete navštívit některý z pořádaných kurzů, jejichž nabídku najdete na webových stránkách pí. Evy Kiedroňové, kde mimo jiné naleznete též nabídku videokurzů. Pokud jste z Prahy, mohu Vám vřele doporučit kurzy paní Lenky Brunové (https://www.lenkabrunova.cz/), která vychází právě z poznatků pí. Kiedroňové. Absolvování manipulačního kurzu je prospěšné zejména pro budoucí tatínky, kteří se často bojí s malým miminkem manipulovat a ochuzují se tak o mnoho krásných okamžiků a ocení to zajisté i maminky, které budou moci miminko tatínkovi bez obav svěřit a trošku si odpočinout :-).

Komentáře