Látkové plenky – jaké jsou v dnešní době možnosti?

Již v době, kdy jsem byla těhotná, jsem byla rozhodnutá, že až se Matěj narodí, budeme používat látkové plenky. Důvody pro mě byly především ekologické. Už v nemocnici mi přidalo děsivé, kolik odpadu jsme za těch několik dnů, co jsme používali jednorázové plenky, vyprodukovali…Postupně jsem začala shánět potřebné informace a po pravdě řečeno jsem z toho měla zprvu hlavu jako pátrací balón. Nakonec mi moc pomohlo, když jsem se na facebooku přidala ke skupině látkujících maminek s názvem „Poradna pro látkovačky“ a sledovala jejich diskuse. Mimo to je v této skupině i mnoho maminek, které provozují různé e-shopy s látkovými plenkami a mohou Vám tak poradit i s výběrem jednotlivých typů plenek. Osobně se v žádném případě nepovažuji za velkou znalkyni a poradkyni a to, co budete číst dále, jsou spíše mé dosavadní poznatky a postřehy. 🙂
Pokud si myslíte, že používáním látkových plen také něco ušetříte oproti jednorázovým plenkám, bude dost záležet na tom, z jakých plen Vaši výbavičku poskládáte. Výběr je dnes opravdu pestrý a všimla jsem si, že pro mnohé maminky je kupování různě barevných plenek až sběratelskou vášní, ve které lze utopit doslova tisíce a tisíce korun. 🙂 Pokud budete používat obyčejné čtvercové plenky, bude se Vaše investice pohybovat okolo 3.000,-Kč. Pokud budete miminku i sobě (co se týče jednoduchosti při používání a údržbě) dopřávat větší luxus, můžete se dostat třeba i na částku mnohonásobně vyšší.
Jak jsem již naznačila výše, v dnešní době existuje velké množství typů látkových plenek a systémů, jak látkovat.

1)    Systém: čtvercové plenky/vícevrstvé plenky + svrchní kalhotky

Čtvercové plenky jsou klasické bílé (bavlněné) plenky o rozměru 70×70 cm nebo 80×80 cm, které používaly už naše maminky. Tyto plenky se skládají do různých tvarů a skladů (mně se u Matýska osvědčil zkraje tzv. novorozenecký sklad – videa, jak na něj, najdete např. youtube nebo na internetových stránkách výrobce látkových plen Anavy).
Pokud chcete zvýšit savost čtvercové plenky, můžete do skladu přidávat tzv. vkládací plenky, které jsou vyráběny z bambusu nebo bavlny. Bambusové vkládací plenky jsou více savé (na druhou stranu Vám budou déle schnout) a jejich cena je vyšší než u těch bavlněných, které jsou méně savé. Vkládací plenky se vyrábějí v různých rozměrech (dlouhé či krátké), které lze případně poskládat dle potřeb miminka (chlapečci čůrají více dopředu, a proto můžete dlouhé vkládací plenky vícekrát přeložit v přední části).
Klasické čtverce můžete nahradit vícevrstvými plenkami, které jsou více savé, nemusí se žehlit, avšak cena jedné plenky je cca. 200,-Kč.
Přes čtvercové i vícevrstvé plenky je nutné vždy použít svrchní kalhotky, protože nemají žádnou nepropustnou vrstvu.

Výhody čtvercových plenek

– cena (balení 10 ks stojí cca. 500,-Kč)
– krátká doba schnutí

Nevýhody čtvercových plenek

– trochu komplikovanější manipulace (musíte se naučit je správně skládat)
– dělají větší zadeček (což může být žádoucí, pokud je Vašemu miminku doporučeno široké balení kvůli kyčlím)
– žehlení (z hygienických důvodů se pleny nemusí žehlit, alepokud jsou vyžehlené, lépe se skládají – tedy alespoň já to tak měla)

2)    Systém: kalhotkové plenky + svrchní kalhotky

Kalhotkové plenky svým vzhledem připomínají jednorázové plenky. Koupit je můžete se zapínáním na suchý zip nebo na patentky. Jsou velmi jednoduché na manipulaci (miminku se nasadí stejně jako jednorázová plenka), jsou rovněž velmi savé, a když jsou znečištěné, prostě se celé vyperou. Přes kalhotkové plenky je nutné vždy použít svrchní kalhotky, protože nemají nepropustnou vrstvu.
Kalhotkové plenky i svrchní kalhotky můžete koupit v novorozenecké velikosti (od narození do cca. 5 – 6 kg) nebo jednovelikostní (cca. od 4 kg až do 15 kg).

Výhody kalhotkových plenek

– jsou velmi savé a dají se ještě vycpávat vkládacími plenkami, čímž se savost ještě zvýší
– jsou vhodné i pro noční přebalování
– jednoduchá manipulace
– jednoduchá údržba (nežehlí se)

Nevýhody kalhotkových plenek

– delší doba schnutí (bez sušičky i 48 hodin)
– cena (jedna plenka stojí přibližně 500,-Kč)

3)    Systém: AIO, SIO

AIO neboli tzv. All in one plenka je nejjednodušší na manipulaci. Vypadá vlastně jako jednorázová plenka a miminku se nasadí a je hotovo (součástí této plenky je nepropustná vrstva, a proto se přes ni už nemusejí dávat svrchní kalhotky). Po použití se celá vypere. Je vhodná spíše na denní nošení, když můžete miminko častěji přebalovat, protože není zas až tolik savá.
SIO plenky se skládají ze svrchních nepropustných kalhotek, do kterých se připínají savá jádra. Po použití se perou pouze tyto jádra a svrchní část lze opět použít (pokud není znečištěná). I tyto plenky jsou jednoduché na manipulaci.
AIO a SIO plenky se vyrábějí jednovelikostní nebo je také sežene jako novorozenecké.

Výhody AIO, SIO plenek

– jednoduchá manipulace
– jednoduchá údržba (nežehlí se)

Nevýhody AIO, SIO plenek

– cena (jedna plenka stojí přibližně 500- 600,-Kč)
– menší savost
– nejsou vhodné na noční přebalování

Komentáře