Knižní pomocník při zavádění příkrmů aneb Hned to bude, Andílku

Zavádění příkrmů je celkem důležitý mezník v životě maminky, zvlášť pokud se jedná o první dítě. Kdy začít? Čím začít? Kolik čeho dávat? To jsou otázky, které řeší asi každá maminka. U nás tomu nebylo jinak. Základní informace nám dala pediatrička. Zbytek jsem si musela vypátrat sama. Spoustu informací se dá samozřejmě najít na internetu. Ale protože sto lidí má sto názorů, je internet trochu schizofrenní zdroj :-). Aby měl člověk ucelenější pohled na věc, je podle mě fajn vycházet např. z jedné knížky. Já zvolila Hned to bude, Andílku od kolektivu vedeného slovenským doktorem Igorem Bukovským. Co se mi na knížce líbí? Z praktického hlediska kroužková vazba, díky které se knížkou hezky listuje. Začátek knihy je věnován praktickým radám při zavádění příkrmů, výběru potravin, když dítě jídlo bojkotuje. Ukázkové jídelníčky jsou rozdělené na letní a zimní období, díky čemuž můžete vycházet ze sezónních surovin. Pro jednotlivá období věku dítěte naleznete přehledný seznam potravin, které můžete zavádět. Recepty jsou systematicky rozdělené v kapitolách jako vařená pyré, kaše, polévky, nápoje… Knížka je protkaná obrázky, které slouží jako omalovánky pro starší děti. Drobnou nevýhodou je, že v knížce nefiguruje maso, které je nahrazováno např. luštěninami. V tom ale nevidím velký problém, kdo chce maso zavádět, celkem hravě si ho na jídelníček zařadí.

p1882-recepty-maminka_-1_-1_955015Na Mini festivalu jsem koupila zvýhodněně knížku Recepty od maminky, která byla vydaná jako speciál časopisu Maminka. To je na rozdíl od Hned to bude, Andílku, čistě jenom kuchařka, kde jsou recepty rozdělené na kapitoly kašičky, snídaně, obědy, večeře, polévky a grilování. Popravdě řečeno jsem při vaření knížku ještě neotevřela, ale jak jsem jí tak listovala, myslím, že by mohla sloužit jako fajn inspirace na jídla pro celou rodinu, až bude Adélka trochu starší.

Jako poslední zdroj informací a inspirace sem tam využívám facebookovou stránku Vaříme zdravě od prvních příkrmů, kde se mi líbily např. tabulky, co a v jakém věku zavádět. Ale jak říkáme s Lenčou, jedná se o takové „militantní“ maminky, pro které jsou kupované příkrmy jedno z největších zel na zemi, takže je třeba brát je trochu s rezervou :-).

Komentáře