Jak na posílení imunity?

S příchodem podzimu začalo období rýmiček, kašlíků, nachlazení…Pokud máte děti nově i ve školce, tak vás pravděpodobně čeká dost krušné období. Mě naše pediatrička „uklidnila“, ať počítám s tím, že první rok Matěj ve školce spíš nebude, než bude…

Ve spolupráci s e-shopem Puravia jsem pro vás připravila článek s tipy, jak přes zimu posilovat imunitu (nebojte, faktické informace v článku jsou od odborníka v preventivní medicíně, abyste si nemysleli, že jako právník rozumím úplně všemu 🙂 a k tomu jsem přidala své postřehy, zkušenosti).

Samozřejmě si musíme uvědomit, že pro to, abychom byli zdraví a měli dobrou imunitu, musíme dělat víc věcí…Když budeme mít děsivou životosprávu, nespasí nás žádné vitamíny.

1. Spánek

Základem dobrého zdraví je určitě spánek. Dopřejte ho sobě i dětem, a to nejen v dostatečném množství, ale i kvalitě. Docela by mě zajímalo, kolik hodin vám stačí k tomu, abyste se cítili dobře? Já jsem vždy potřebovala spánku docela dost, ale s mateřskými povinnostmi se to trochu změnilo a zpravidla denně spím okolo 7 hodin…

2. Kvalitní strava

Stejně jako kvalitní spánek je zásadní i kvalitní strava. Sama se snažím, pokud to jen trochu jde, kupovat potraviny v BIO kvalitě (mnoho jich má za rozumné peníze třeba Dmko, něco seženete i v Lidlu nebo na Rohlik.cz) a vždy se doma také snažíme jíst sezónní potraviny, pro které si chodím na místní farmářské trhy. Do jídelníčku nezapomínejte zařadit semínka, oříška, ryby, kvalitní oleje a další tuky. Dobrým doplňkem stravy je určitě i rybí olej. Hodně mě také zaujala teorie o tom, jaké potraviny jíst v létě (ochlazovací) a jaké v zimě (prohřívací). Až do toho ještě víc proniknu, určitě se o to s vámi podělím 🙂

3. Pohyb a otužování

Děti ani dospělí by neměli spát v přetopených místnostech, doma často větrejte, zkuste si občas dát trochu chladnější sprchu. A nezapomínejte ani na pohyb 🙂

4. Posilujte střevní mikrobiom

Péče o střevní mikroflóru je důležitá a nejpřirozenější cestou jsou správné potraviny – kefíry (kozí, kokosové, kravské), fermentovaná zelenina jako například kysané zelí (nepasterované), pickles, řepný kvas, kimchi , tibi vodní kefír apod.

Alternativou mohou být i probiotika (některá jsou přímo určená pro děti).

5. Posilujte kožní mikrobiom

S příchodem Terezky jsem se hodně začala zajímat o non toxic produkty – ať už jde o kosmetiku, čistící prostředky… Pokud chcete o své zdraví pečovat komplexně, zapomeňte na klasickou chemickou kosmetiku z drogerie. Kvalitní přírodní kosmetiku (tělovou i pleťovou) nabízí třeba Purity Vision, Nobilis Tilia, Weleda, Attitude…vždy je ale třeba u každého kousku číst pečlivě složení. A že se v těch latinských názvech nevyznáte? Nevadí, tady najdete malý tahák 🙂 Pravidelně si také dopřávejte koupele v epsomské nebo magnéziové soli. Takové koupele vám pomůžou odbourat škodlivé látky z těla a navíc jsou příjemným relaxem, ne?

6. Potravinové doplňky, vitamíny

Předně si pojďme říct, že pokud se o sebe nebude hezky starat, tak vám vitamíny zdraví nezachrání…Nicméně si říkám, že obzvláště u dětí, se kterými je všechno, co píšu výš, někdy trochu obtížné, nejsou vitamíny na škodu. Minimálně přes takové kritické období, jako je podzim a zima. Když jsem pro Matěje hledala vhodné vitamíny, byla jsem dost nemile překvapená tím, co se běžně prodává v lékárně. V drtivé většině se jednalo o sladkosti, které neměly se zdravím nic společného, ale prodej v lékárně jim dodával punc zdravosti…Pokud, stejně jako já, sledujete paní doktorku Slimákovu, tak jste několik jejích příspěvků na tohle téma možná zaznamenali. Začala jsem tedy pátrat v jiných vodách a tak vlastně vznikla spolupráce s Puravia, kde jsem našla přesně to, co jsem hledala 🙂

Na posílení imunity můžete zařadit betaglukany a přez zimu také nezapomínejte na vitamin D.

Před pár dny jsem na našem Facebooku otevřela diskuzi ohledně (ne)vhodnosti Vigantolu, který asi všechny maminky vyfasují pro miminko hned při první návštěvě pediatra. Sama jsem ho dětem poctivě dávala až do doby, kdy jsem ho sama měla začít užívat. Hned po první dávce – 1 kapičce! jsem měla neskutečné křeče do břicha. Bohužel právě koliky patří k velmi častým nežádoucím účinkům Vigantolu a podle toho, co do diskuze přidávaly ostatní maminky, nejsem jediná, které Vigantol tohle způsoboval. Bohužel některé maminky to stejně jako já nevědí a třeba se úplně zbytečně trápí s hroznými kolikami svého miminka. Přitom by stačilo Vigantol vyměnit za jiný  vitamín D, který je, na rozdíl od Vigantolu, vyrobený z kvalitního oleje (kokosového, olivového). My používáme tento vitamin D a nikdo z nás žádné problémy nemá. Je vhodný již pro malé děti (dávka je jedna kapka ob den).

Zajímavé jsou také medicinální houby. Z těch jsem pro Matěje vybrala MYCOBABY Dračí sirup, který obsahuje vitamin C, vitální houby a extrakt z bylinek echinace a acerola. Na netu jsem na něj četla samou chválu, a tak jsem zvědavá, jestli zafunguje i u nás. Jediné, na co si u tohoto přípravku dejte pozor, je kakao, které je v něm obsažené a které může být pro některé děti alergenem! Matějovi sirup chutná, je sladký, hodně hustý (některým dětem ho klidně zřeďte, pokud by pro ně byl až moc hutný).

Kromě Dračího sirupu dávám Matějovi ještě multivitamíny –Mykind Organics Multi Gummies, které jsou vyrobené z organického ovoce – z celých plodů. Gumoví medvídci mají veganské složení, obsahují organický pektin (gumová konzistence je získána z pektinu z jablek a pomerančové kůry). Nenajdete v nich žádná sladidla, umělé příchutě, barviva. Chuťově jsou fakt skvělé! 🙂

V naší domácí lékárničce nesmí chybět ani tinktura z lihořeřišnice, které se říká přírodní antibiotikum. Podporuje funkci dýchacího a močového ústrojí. Působí na stafylokoky, streptokoky, E-coli, a další druhy bakterií. Letos jsem se taky pustila do výroby domácího tymiánového sirupu, který můžete používat při kašli (jeho výroba je jednoduchá – recept najdete třeba tady).

 

 

 

 

 

Komentáře