Jak jsme s Matýskem začali chodit plavat

Řekla bych, že každá maminka musí být po několika měsících mateřské už celkem dost „uprocházkovaná“. Když Matěj tedy trošku povyrostl, přemýšlela jsem nad nějakou společnou aktivitou, která by nás mohla bavit a přinesla i trošku zpestření. Nakonec jsem se rozhodla, že vyzkoušíme miminkovské plavání. Na doporučení jedné kamarádky jsem si vybrala plaveckou školu Juklík a musím říct, že zatím si s Matýskem společný čas v bazénu moc užíváme!

Juklík pořádá plavecké kurzy na Praze 10 v areálu Gymnázia v Přípotoční ulici a na Praze 5 ve Stodůlkách poblíž metra Luka. My chodíme do bazénu na Praze 10.

Před první lekcí jsem byla samozřejmě trošku nervózní, jak bude vše probíhat a jestli to zvládneme. Matěj byl naštěstí hodný, a byť neprojevoval žádné velké nadšení, tak se alespoň nekonal žádný hysterákJ. Prostory plaveckého bazénu (spíš tedy bazénku) jsou vybaveny tak, že máte vždy kam miminko bezpečně odložit (všude je dost ohrádek a lehátek), a tak se nemusíte bát, co s miminkem, když se půjdete třeba převléct nebo vysprchovat. Před kurzem si můžete čekání zkrátit v herně, kde si děti mohou pohrát a maminky si mohou dát kávu a něco dobrého na zub (koupit tam můžete i nějaké přesnídávky pro miminka). Po plavání, zejména v chladnějších měsících, je pak dobré po skončení kurzu nějakou chvilku v herně pobýt, aby se miminko trošku aklimatizovalo a nenachladilo se. V herně můžete miminko také nakrmit (jsou tam jídelní židličky i lehátka pro nesedící miminka).

A jak samotné lekce probíhají? Před vstupem do bazénu se samozřejmě musíte vy i miminko osprchovat (to považuji za nejkritičtější moment celé akce, protože Matěj nemá rád sprchování a když ho potom dám do ohrádky, abych se sama také osprchovala, tak se vždy modlím, aby z toho nebyl řevJ). Pak šup do plavek a do vody, která je příjemně tepláJ Lekce probíhají v malých skupinkách v počtu cca. 4 dětí a celou dobu je samozřejmě přítomna lektorka, která Vám vysvětluje, co máte dělat a jak miminko správně držet. S miminkem ve vodě různě chodíte, hopsáte, ponořujete ho, pokládáte na záda, na bříško a pomalu ho připravujete na to, že časem přijde první ponor pod hladinu (hm, na to jsem hodně zvědaváJ). Celou dobu se zpívají různé dětské písničky nebo říkají říkanky. Lekce trvá 30 minut, což je pro miminko asi tak akorát.

S sebou musíte mít plavky pro sebe i pro miminko (jednorázové nebo látkové). Přestože běžně používáme látkové plenky, tak na plavání jsem zatím látkové nekoupila a používáme jednorázové zn. Babylove z Dmka, které jsou moc fajn, ale vzhledem k tomu, že k žádné větší nehodě, ťuk, ťuk, ještě nedošlo, nedokážu posoudit jejich nepropustnostJ Dále si přibalte osušky a kosmetiku, pro miminko pak olejíček, kterým ho namažete po koupání (v Juklíku není slaná voda, ale určitě se nemusíte bát, že by byla chlorovaná tak, jako je to v běžných bazénech, ale i tak je dobré miminko po koupání pořádně osprchovat a pak i namazat). S sebou si maminky nemusí nosit fény, ty mají erární a stejně tak jsou volně k dispozici odličovací tampónky, odličovací vody a vatičky nebo buničina na čištění oušek po koupání. Já si s sebou ještě beru žabky, protože nerada chodím v bazénech bosky.

Plavat chodíme každý týden a jedna lekce trvá 30 minut. Cena za 10 lekcí je 3.600,-Kč, což tedy není úplně málo, ale doporučuji si zjistit, zda Vám zdravotní pojišťovna něco nepřispěje. Jedna z věcí, která mi přišla u Juklíku také super, je to, že po 14 dnech od zahájení kurzu je možné se z kurzu odhlásit a bude Vám vráceno 100% ceny za zbývající lekce. To mi přišlo fajn pro případ, že by se třeba ukázalo, že z Matýska žádný velký plaváček nebude. Juklík má také velmi hezky vypracovaný systém náhrad, takže když se lekce nemůžete účastnit, jednoduše se přes internet odhlásíte a budou Vám nabídnuty jiné termíny, kdy si můžete lekci nahradit. Za jediné menší negativum považuji to, že kočárek si musíte nechat přivázaný venku před budovou, kde je postavená stříška, aby na ně nepršelo (vstup do bazénu je z boční strany gymnázia a je pravda, že není příliš na očích). Nosím s sebou tedy zámeček a kočárek si zamknu (myslím, že zámeček si tam můžete také dokonce půjčit). Internetové stránky Juklíku naleznete zde: http://www.juklik.cz/ a jsou tam také informace o nejbližších zápisech.

Plavání zdar!

Komentáře