Jak jsem dala vale jednorázovým odličovacím tamponům!

Už nějakou dobu se snažím, aby naše rodina produkovala v rámci možností co nejméně odpadu. Nikdy jsme nekupovali balenou vodu, dělám domácí jogurty do skleniček, které můžu zase vymýt, na nákupy používám látkové tašky, pro Matýska látkové plenky a když už nějaký odpad je, tak ho zuřivě recykluju. Přemýšlela jsem, jaké jednorázové věci bych mohla ještě nahradit a napadly mě odličovací tampony!

09605942_rhviwj-bOdličovací tampony používá asi každá z nás, a to nejen na odličovaní, ale i každodenní čištění pleti. Já sama denně spotřebuju min. 2 ks (když se nelíčím a pleť jenom čistím). Po pár dnech používání musím říct, že jsem ráda, že jsem se je odhodlala vykoušet a jednorázové budu používat už jen na cesty 🙂

Jak jste si už určitě všimli, mám ráda, když jsou věci nejen užitečný, ale i hezký 🙂 Hned mi proto padly do oka tamponky od moc šikovný maminky, která šije pod názvem „Šití u Zelči“.

Tamponky mají průměr 8 cm.  Jsou ušité z kojeneckého plyše a jejich vnější část (ta s obrázkem) je z bavlny (95%) a elastanu (5%). Na odličování je určená primárně plyšová strana, ale můžete používat i druhou stranu tamponku. Před prvním použitím vám doporučuju tampony vyprat, aby se materiál hezky rozesál. Odličování s látkovými tampony je opravdu hrozně moc příjemný. Tamponky jsou krásně jemné a přesto pleť odlíčí stejně důkladně jako ty jednorázové. 09603856_jcotxj-b

Péče o tampony je taky jednoduchá. Tampony není nutné prát, jak jsem si původně myslela, na 60 stupňů, ale stačí běžné praní na 40 (i když u nás je teď pračka v téměř permanentním provozu a na 60 peru dost často). Tamponky můžete po vyprání klidně vysušit v sušičce, ale musím říct, že mě opravdu moc mile překvapilo, jak rychle uschly jen tak na sušáku. Venku dneska nebylo ani takové horko a tamponky byly během pár hodin  krásně suché. A protože je žehlička můj úhlavní nepřítel 🙂 , vynechala jsem žehlení a jen jsem je narovnala v ruce (žehlit je ale klidně můžete).

Set odličovacích tamponků obsahuje celkem 12 kousků a jsou uložené v organzovém sáčku, do kterého dávám ty použité a pak jen hodím do pračky. Tamponky je určitě lepší prát takhle v sáčku, abyste je pak nemusely lovit po pračce. Odličovací tampony a další Zelčiny výrobky můžete koupit na Facebooku nebo na Fleru.

Cena setíku je 177,-Kč, což není nic tak hroznýho a vrátí se vám to už během krátkého použvání. Navíc vás může těšit, že zase o něco odlehčíme planetě 🙂 Pokud ještě váháte, jestli látkové tampony vyzkoušet, tak do toho určitě jdětě a uvidíte, že budete moc mile překvapený! 🙂 Ostatně o jeden set odličovacích tamponků si na našem Facebooku už brzy zasoutěžíme!

Samozřejmě i tentokrát jsme Zelču vyzpovídaly! 🙂

Jste maminka?

Ano, jsem maminkou dvou úžasných holčiček. Sedmileté Nelinky a čtyřleté Amálky. Mateřská dovolená mi skončila vloni v únoru.

09551863_csykdr-bJak jste se k šití dostala? Pamatuje si, co byla první věc, co jste ušila a pro koho byla?

Ke třicátým narozeninám jsem od mamky dostal svůj první šicí stroj a roční kurz šití. Tímto bych ji chtěla poděkovat, že mi dala tu možnost.

Chtěla jsem dceři hned spíchnout šatičky na panenku, ale ještě jsem neuměla přidávat přídavky na švy, tak z nich jsou mini šaty na barbínku. Druhým výrobkem mělo být dekorativní srdíčko, ze kterého jsem si raději udělala jehelníček.

Co všechno si od vás mohou maminky koupit?

Myslím, že nejen maminky. Mohu začít věcmi pro dětičky, poté pro maminky a i celou rodinu. Jako příklad produktu pro děti mohu uvést látkové pexeso. Vybírám vždy zvířátka, tak aby byla vhodná pro děti již od devíti měsíců a rovnou se učili i zvířátka. Můžete začít s pouhým ukazováním obrázků, poté začít hledat stejné obrázky a postupně se pustit do hraní pexesa třeba jen se čtyřmi páry z šestnácti. Potom třeba ňuňínkovaté sovičky, které jsou skvělé do školky na přitulení do postýlky. A když už jsme u školky, tak i kapsáře na ramínko do šatny, sukénky, kraťásky nebo tepláčky. Pro školáky třeba nepropustné látkové ubrousky na svačinu do školy, pro úplně nejmenší hnízdečka na miminka. A teď něco málo pro maminky nebo celou rodinu – rovněž sukénky, zimní šátky, nákupní tašky, pratelné kosmetické tamponky, lněné pytlíky na pečivo a EKO pytlíky, vhodné třeba na nákup ovoce a zeleniny.09334044_mbmyzhdn-b

Kdy jste se rozhodla začít své výrobky prodávat?

Přelom nastal asi před rokem a půl, kdy se na mě začaly obracet kamarádky a známé, že by také chtěly něco ušít a tak nějak se to pomalu, ale jistě, rozjelo až k dnešnímu dni, kdy mám šití na poloviční úvazek a druhá polovička úvazku patří geodézii.

Kde všude mohou maminky koupit vaše výrobky?

Mám svojí stránku na Facebooku – Šití u Zelči. Pod stejným jménem mě můžete najít i na Fleru. Účastním se různých jarmarků, kde mě také můžete vidět. Nadcházející jsou třeba 25.8. v Náchodě, další 15.9. v Kladrubech nad Labem. Když budete chtít, můžete mě sledovat na Facebooku, kde budu přidávat další akce, kterých se budu účastnit.

09492872_lcjwan-bKde čerpáte inspirace pro svou tvorbu?

Největší inspirací jsou moje holčičky, které mají skvělé nápady a vymýšlí báječné barevné kombinace. Také se snažím inspirovat ochranou životního prostředí a vyhledávám různé možnosti, čím nahradit množství plastů v našich domácnostech.

Jaké máte tvůrčí plány do budoucna?09224328_wqmixsvznmqkdm-b

Plánů mám spousty, ale k těm mi chybí i spousta času. Chtěla bych se hodně zaměřit na EKO výrobky a šířit je mezi co nejvíce lidí, abychom naši planetu co nejvíce chránili pro naše děti a jejich děti. A nabídnout moje výrobky do bezobalových prodejen.

 

Komentáře