Ekologické vs. běžné jednorázové plenky

Určitě jste už postřehli, že jsem velká látkovací nadšenkyně 🙂 Nicméně občas po jednorázu taky sáhnu, a to hlavně teď v létě, když jezdíme často mimo domov a plenky nemám kde vyprat. To se pak snažím kupovat ekologické jednorázovky. A třeba jsou tu i maminky, které se na látkování necítí, ale nechtějí používat běžné plenky…

Víte, v čem se ekologické jednorázovky liší od těch obyčejných? Tady je malé srovnání 🙂

Složení

Běžné jednorázové plenky, resp. jejich vnitřní část, je vyrobená z polypropylénu, tedy vlastně z ropy. Ani ostatní části plenky na tom nejsou o moc líp…Vnější část, která nesmí propustit vlhkost na oblečení, je vyrobená z polyethylenu. Pro nechemiky – je to vlastně igelitový pytlík… A už jste někdy dali do igelitového pytlíku třeba mokré plavky a pár hodin je tam nechali? Nic moc, že? Do lepících pásků se pak kvůli lepší pružnosti často přidává latex, na který ale může mít miminko alergii, a možná byste se divili, je to celkem častý.

Ekologické plenky se oproti tomu nejčastěji vyrábí z celuloźy a škrobu (kukuřičného, bramborového), což jsou přírodní materiály.  Díky tomu jsou i více prodyšné a kůže miminka může líp dýchat. Lepící pásky samozřejmě neobsahují latex.

Bělení, parfemace

Neekologické jednorázovky jsou často bělené chlórem, a navíc bývají i parfemované. Oproti tomu eko jednorázovky se bělí kyslíkem nebo vůbec. A pokud jsou parfemované, tak opět něčím přírodním, jako je např. tea tree oil.

Rozložitelnost

Vědeli jste, že běžná plenka se bude rozkládat asi 400 let?! První jednorázovky, které byly vyrobené v roce 1961, se tedy ještě pořád válí někde na skládce…A ještě když si představíte, kolik jich jen jedno dítě za svůj život vyprodukuje. Oproti tomu eko jednorázová plenka by se měla rozložit asi během 4 let, což není tak hrozný.

Naše drobotina testovala eko jednorázové plenky Muumi Baby a jak jsme byli spokojení, se dočtete tady https://mammas.cz/muminci-utoci-aneb-ekologicke-plenky-muumi-baby/.

 

 

 

Komentáře