Co si zabalit do porodnice

Obě tašky do porodnice jsem měla zabalené přibližně měsíc před termínem porodu. Jako budoucí maminka prvorodička jsem nechtěla nic nechat náhodě a být na vše, samozřejmě v rámci možností, co nejlépe připravená :-). Hodiny jsem strávila pročítáním různých internetových diskusí, kde jsem narazila na celou řadu tipů od zkušených maminek, o které bych se s Vámi ráda podělila.
Jak už jsem naznačila, tašky do porodnice je dobré mít dvě. Jednu, kterou si vezmete na porodní sál a druhou, ve které budete mít věci na oddělení šestinedělí.  Každá nemocnice je jinak vybavená a půjčuje maminkám jiné erární věci (noční košile, oblečení pro miminko atd.), a proto je dobré se informovat, jak je na tom Vaše porodnice, abyste si nebraly nic zbytečně ( i tak budete určitě mít zavazadlo obřích rozměrů :-)).
A teď ke konkrétním věcem!
V tašce na porodní sál je určitě dobré mít noční košili (pokud nebudete mít erární), žabky nebo jiné boty do sprchy a dostatek ručníků (osobně jsem trávila převážnou část doby, kdy jsem měla silné kontrakce ve sprše).  Dále doporučuji přibalit hroznový cukr (před koncem porodu mě zachránil, když mi už docházel elán:-)), něco k pití, jelení lůj (při dýchání se Vám budou hodně vysoušet rty) a gumičku do vlasů.
Na oddělení šestinedělí jsem si zabalila věci dle doporučených seznamů (noční košile, župan, ponožky, přezůvky, ručníky, kojící podprsenky, vložky, jednorázové kalhotky, vložky do podprsenky atd.) a k tomu jsem si přibalila pár opravdu užitečných věcí, které mi nakonec moc pomohly.
Purelan 100 – hojivá mast na bradavky (výrobce Medela)
Purelan je vyrobený ze 100% čistého lanolinu (ovčího tuku) a je skvělý na ošetření odřených, suchých  a citlivých bradavek. Používala jsem ho hned od začátku, kdy jsem začala syna přikládat a úplně jsem se tak vyhnula bolavým bradavkám. Na rozdíl od jiných přípravků (jako je třeba Bepanthen) se Purelan nemusí před kojením omývat. I když je cena Purelanu trošku vyšší (balení 37 g stojí cca. 300,-Kč), určitě se vyplatí ho do porodnice zabalit. Navíc ho stačí aplikovat opravdu malé množství, takže Vám vydrží celkem dlouho.
Hydrogelové polštářky hojící ragády (výrobce Medela)
Výborná věcička na léčbu popraskaných bradavek. Polštářky nejen hojí, ale také krásně chladí. Balení obsahuje celkem 4 polštářky, které lze použít i opakovaně během 24 hodin. Když je dáte na chvíli do ledničky, tak ještě zesílíte chladivý efekt. Polštářky je také možné rozstřihnout na půl a balení Vám tak vydrží o něco déle (jsou celkem veliké a stačí, když budou překrývat bradavku). Cena cca. 400,-Kč.
Sprchový gel Herbalon s dubovou kůrou
Skvělý přípravek na mytí intimních partií. Je speciálně určen pro péči o poraněnou hráz a hemeroidy, které se po porodu mohou bohužel také objevit. Cena cca. 150,-Kč.
Nafukovací kruh
Stačí obyčejný dětský nafukovací kruh. Určitě se Vám s ním bude o moc lépe sedět 🙂
Rozpustná vláknina, hruškový džus
Po porodu můžete mít problém s vyprazdňováním a díky zvýšené konzumaci vlákniny pro Vás bude první návštěva WC určitě o dost příjemnější. Osobně mohu doporučit rozpustnou vlákninu Psyllium v kapslích od Dr. Popova (cena za 120 kapslí cca. 170,-Kč).
Kojící čaj
Moc mi chutnal kojící čaj z Dmka.
Prsní termovložky Avent
Až se Vám začnou nalévat prsa a budete je mít horká, je příjemné je chladit. Termovložky se chladí v lednici nebo v mrazáku. Pokud ledničku ani mrazák nebudete mít v nemocnici k dispozici (např. v porodnici v pražském Podolí byla společná lednička na chodbě), poslouží Vám i žínky, které si můžete namočit do studené vody a přikládat na prsa. Cena termovložek od Avent je přibližně 400,-Kč, což je celkem hodně. Jako levnější a stejně funkční variantu je možné pořídit gelové polštářky duotherm, které zakoupíte ve zdravotnických potřebách a jeden kus stojí přibližně 100,-Kč. Termovožky od Avent i duothermy je možné také nahřívat a používat jako teplé obklady, což se může zase hodit, až budete potřebovat rozproudit tok mléka.
Dudlíky

Komentáře