Cestování s miminkem

GoingOnHolidayAdélce je čerstvě 9 měsíců a za tu dobu jsme několikrát vyrazili na pár dnů mimo domov. Zatím to byly sice jenom Čechy, do zahraničí se chystáme až v září, ale i tak mi dalo balení hlavně při prvních výjezdech pořádně zabrat :-). O narvaném autu až po střechu ani nemluvím – po prvním výletě jsme se rozhodli koupit rakev. Přeci jenom i při drobné nehodě může být cokoliv na sedačkách pro miminko nebezpečné…

2-4 měsíce

2uXqIEc7NjJdAEPQq4M1QuLICkKtT8aYKH-9cckA_zWSSAAkKIpAof3QB5qJ3JOmJOgfspINaše první vícedenní výlety ve třech se obešly bez jakýchkoliv problémů. Balení pro mě bylo sice trochu náročnější, protože jsem žila nejspíš v domnění, že jedeme někam do pustiny a kdybych náhodou na něco zapomněla, byl by to ohromný problém… a tak se stalo, že jsme s sebou táhli spoustu zbytečností. Adélka byla ještě malinká, takže nám celou cestu prospala. Já jsem s ní seděla vzadu. Dopředu jsem si začala sedat až před 5. měsícem, když už jsme usoudili, že to vzadu sama zvládne a nainstalovali jsme takové to zpětné zrcátko, takže na ní vidíme a ona na nás – mimochodem, to zrcátko je skvělá věc a určitě moc doporučuju! Nejdelší cesta trvala 2 a půl hodiny, takže ani nebylo třeba stavět na kojení. Na tyhle první pobyty jsme s sebou nebrali cestovní postýlku, Áďa spala půl napůl v kočárkové hluboké korbičce a u nás v posteli (joo, jsme z těch rodičů, kteří mají svoje mimčo často u sebe v posteli a maximálně si to užíváme :-)).

Výhody:

Velkou výhodou při cestování s tak malým prckem je to, že kojíte a neřešíte příkrmy – o starost k balení méně.

Nepotřebujete cestovní postýlku, miminko se pohodlně vyspinká v hluboké korbičce.

Protože toho miminko v tomhle období celkem hodně naspí, můžete si dojít na večeři do restaurace a najíst se ještě v relativním klidu (za pár měsíců to bude velká vzácnost :-)), zatímco mimi spinká v kočárku nebo vajíčku.

Miminko nepotřebuje k rozptýlení miliony hraček. My jsme s sebou brali maximálně nějakého plyšáka na kočár/vajíčko, a ten jí bohatě vystačil na celý pobyt.

Nevýhody:

Ze začátku je spotřeba plen hodně velká, miminko čůrá a kaká xkrát denně, konzistence kakání je kapitola sama pro sebe… Navíc třeba ještě nemáte vychytané, jaké plenky vašemu mimču dobře sedí, takže krom kufru plného plen musíte myslet i na několikero náhradní oblečení (ano, náhradní oblečení se bude hodit i později, když je mimčo starší a upatlané od příkrmů, ale tam není tak fatální, když na to zapomenete, protože mimi už není tak náchylné a vy jste s postupem času otrlejší :-)).

Kombinace toho, že je člověk ze začátku ze všeho vyjukanej a miminko je zároveň náchylnější, je příčinou toho, že balení je proces na několik hodin (minimálně v myšlenkách) a máte z toho zavařenou hlavu…

5-7 měsíců

I naše další výjezdy byly bezproblémové. Adélka naštěstí zatím v autě za jízdy krásně spí. Ale běda, když se vjede do zácpy nebo se prostě někde zastaví… to nám o cestování řekne svoje :-). A z plných plic!

QN7ru1XrlHMcH5KxdpfoWWcnT_mp6exjTQuBxkqiXae-Kxz3NW0NinivQjGEO069ocdaSa8Už s námi jela i cestovní postýlka, ve které Adélka trávila hlavně první část noci (pak spala zase u nás v posteli). V 7 měsících jsme vyměnili hlubokou korbičku za sporťák, takže do Jižních Čech jsme brali ten. Novinkou také bylo, že jsme vyráželi na menší výlety namísto s kočárkem s nosítkem. Máme Ergo baby a jsme s ním moc spokojení (o nosítku napíšu sólo článek, protože je to podle mě super vychytávka!) Myslím, že je v něm spokojená i Adélka, protože při výletech v něm často usne :-). Na nošení jsem si pořídila dokonce i speciální softshelku od AlpinePro s vložkou na miminko – pecka, protože miminko nemusíte navlíkat a když se ochladí, přehodíte bundu přes nosiče i miminko.

Výhody:

Pokud stále kojíte, pořád s sebou berete minimum příkrmů.

Miminko je bitelnější, drží si hlavičku, takže vyndavání z a nandavání do vajíčka už není tak nnáročné.

Sportovní kočárek zabere v kufru míň místa, na druhou stranu do hluboké korbičky můžete líp nacpat nějaké věci.

Při vynášení věcí z auta si jeden z rodičů může vzít miminko do nosítka, tím pádem má volné ruce a může se do vyndavání aspoň lehce aktivně zapojit (což je i tak při našem počtu zavazadel znát :-)).

Nevýhody:

Když se miminko během cesty probudí, nemusí za nevolí být jen hlad, ale i fakt, že už je mimčo vědomější, leze (nebo se aspoň plazí) a delší cesta ho holt nudí, protože chce dělat věci podle sebe nebo zdokonalovat svoje plazící schopnosti. Takže je dobré na delší cestě někde zastavit a nechat ho trochu vyblbnout (klidně aspoň někde v kavárně na stole – nám posloužil Mekáč).

8-9 měsíců

W1qw8p7QIr0TGgKyZ2_HEJye-DA52tWXD0gQrRd0JKN0mKSM3lQ0FRMmlWifMiF0Gj6tgIQNa výlet do Českého ráje jsme s sebou vzali i našeho psa Richieho, německého ohaře. Takže o pěkných 35 kilo, pelech, granule a nespočet dalších věcí víc k balení :-). Na druhou stranu v půlce června je to pakování jednodušší, protože není třeba myslet na teplé oblečení typu kombinéza. Na program se konečně dostaly kraťasy, bodýčka s krátkým rukávem a podobně.

Výhody:

S miminkem je větší sranda!

Miminko sedí, takže v restauracích můžete začít využívat dětské židličky (když v ní prcek neprotestuje :-))

Mimčo už leze a není statické, takže s sebou nemusíte tahat pěnové puzzle nebo dětskou deku, protože z ní stejně vyleze.

Z miminka se stává skutečný parťák! Když je spokojené, je to nejlepší společník. V opačném případě vám romantický oběd v restauraci dokáže proměnit v noční můru :-).

Nemusíte balit hračky, protože miminko stejně nejvíc zajímají věci z běžného života (pepřenka, příbory na stole,…).

Nevýhody:

Miminko už leze a staví se, takže pobyt kdekoliv jinde, než doma, kde už to máte vychytané, je náročnější na hlídání.

Naše Áďa by si sice vystačila jen s mlíčkem, ale i tak je potřeba s sebou brát víc příkrmů, lžiček, bryndáků, vlhčených ubrousků… 🙂

Co mě naše dosavadní výlety naučily:

Pokud nevyrážíte někam mimo civilizaci, NENÍ TŘEBA SE BÁT BALENÍ, protože i kdybyste na něco zapomněli, v dnešní době se dá téměř všude sehnat téměř všechno.

I když je cestování s miminkem náročnější, rozhodně STOJÍ ZA TO JEDNOU ZA ČAS SBALIT KUFRY A VYRAZIT NA VÝLET!

PEČLIVĚ VYBÍREJTE TRASY! Protože to, co jste vyšlápli nebo prošli po svých, se nemusí dát projet s kočárkem… V takových situacích budete vděčni za tatíkovu fyzičku a nosítko :-). Fotky mluví za vše :-).

IFNDNBizQqFMmoC3zR3BXh7c5nY30pVuDxcqc8EQyqOdRcFuXJYyZJHkm64d8Ce6mPyzxgYHyMR8a6Pii81PtdAMsBmk31Z2TN7GPPa-NZkj6nsG-Mz452gP5uVlnJhtGt-7cD3u3nMg6UQ2AnU0L0WRTYl98K8DOA8Z-_J5ETpHyYIOgFmWKUv6n5JyevXfX1EhBH2skc0-ZVGV_y4Qc_SUSvvqQoaXlvgyfBdsL5EDqLPz_vs4Klsu234XbQQf0EjRziqhoYV_y4TTr_m1ARgr5TDA

 

 

Komentáře