Aby se nám ve městě lépe dýchalo…čistička vzduchu BIONAIRE BAP600

Skoro celý svůj dosavadní život jsem žila na malém městě nebo na vesnici. Poslední roky ale žiju se svojí rodinou v Praze. Výhody velkého města jsou zřejmé (obzvláště pro mě neřidičku…jo, já vím, jsem hrozná ostuda…), na druhou stranu jsou tu i některá negativa. Bohužel na místě, kde žijeme, je hodně vysoká prašnost. Už delší dobu jsem přemýšlela o pořízení čističky vzduchu. Obzvláště teď na podzim a v zimě, kdy bude ve městě častěji smog a bude se hůř dýchat. Sama jsem navíc alergik a v době pylových alergií mě trápí i lehčí astma…

Na co je čistička vzduchu dobrá?

Čističku vzduchu ocení nejen astmatici a alergici, ale jako vhodnou prevenci i ti, co žádné zdravotní problémy nemají.  V závislosti na typu filtru může dobře zvolená čistička odstranit až 99 % prachu, pylu, bakterií, virů nebo i zápachu.

Podle čeho jsem čističku vybírala?

Když už se pro pořízení čističky vzduchu rozhodnete, měli byste vzít v úvahu, jak velkou místnost budete chtít čistit, jestli budete čističku používat pouze preventivně nebo kvůli nějakým zdravotním obtížím (astma, alergie), zda chcete, aby měla ionizátor, důležitý je také typ filtru, hlučnost (bude čistička umístěna v kanceláři, kde je ruch nebo v ložnici, kde spíte?) a samozřejmě i cena….

Nejdůležitější je výkon čističky. Pokud pořídíte čističku, která nebude mít dostatečný výkon a nedokáže místnost pořádně vyčistit, bude to úplně zbytečná investice. Pokud budete čističku pořizovat jako prevenci, měla by vzduch v místnosti vyčistit ideálně 2krát za hodinu. U alergiků a astmatiků klidně až 4 krát. A jak to tedy spočítat? Šířka místnosti x délka místnosti x ​výška místnosti x 2 = vzduchový výkon pro zdravé lidi. Výsledné číslo odpovídá vzduchovému výkonu v metrech krychlových za hodinu (m3/hod). U některých čističek můžete volit mezi několika stupni výkonu.

Další důležitým bodem je typ filtru. Tím asi nejúčinnějším je HEPA filtr. Jeho účinnost je téměř stoprocentní. Dokáže pohltit jak mikroskopický prach, pyly, plísně, bakterie, zvířecí alergeny a roztoče, tak i nepříjemný kouř v místnosti. Na druhou stranu bývají čističky s HEPA filtrem o něco hlučnější než čističky s jinými typy filtrů. Určitě se nezapomeňte informovat, jak se filtr v čističce bude čistit, vyměňovat, kolik to bude stát…

Některé čističky mají i ionizátor, díky kterému je vzduch v místnosti ještě o něco lehčí a čerstvější. Záporné ionty pomáhají efektivněji čistit vzduch tím, že na sebe vážnou malé částice ze vzduchu (prach, pyl, kouř…). Dohromady pak vytváří větší částice, které filtrace čističky lépe zachytí. Osobně si ale myslím, že je lepší zvolit čističku, která bude mít ionizátor, který je možné vypnout, protože podle některých výzkumů, které jsem četla, není tato funkce vhodná pro astmatiky…

Můj vítěz…BIONAIRE

Když jsem pro nás čističku vybírala, chtěla jsem takovou, která zvládne vyčistit hlavně ložnici a dětský pokoj, bude mít vypinatelný ionizátor, bude mít účinný filtr, který se bude jednoduše čistit a cenově se bude pohybovat okolo 3 tisíc.

Mým vítězem se nakonec stala čistička BIONAIRE BAP600.

Čistička má permanentní filtr typu HEPA, který, jak jsem psala už výš, patří mezi ty nejúčinnější. Kromě toho není třeba filtr měnit a kupovat vždy nový, ale snadno jej vyčistíte sami pomocí vysavače vždy po několika měsících používání (přibližně 3-4). To si myslím je hodně důležité, protože u některých čističek je třeba kupovat filtr vždy nový, takže se vám provoz čističky o něco prodraží. Kromě toho má čistička BIONAIRE jako doplňkovou funkci indikátor filtru, který vás upozorní, když bude třeba filtr vyměnit.

Výrobce uvádí, že čistička je vhodná pro místnosti až do velikosti do 42 m2 (vzduchový výkon má 106 m3/h). Nicméně tyto hodnoty výrobci často trochu nadhodnocují a je třeba počítat s tím, že pokud má čistička fungovat co nejefektivněji, je dobré počítat spíš s menší rozlohou místnosti (v tomto případě cca. okolo 25 metrů čtverečných, aby se vzduch přefiltroval během hodiny alespoň dvakrát). Ložnice pak máme doma menší (okolo 15 metrů čtverečných), takže v nich zvládne čistička vzduch přefiltrovat až čtyřikrát. Do většiny běžných bytů bude tedy i tento typ čističky dostačující. Pro větší prostory bych pak zvolila čističku s větším vzduchovým výkonem.

Čistička má celkem 3 úrovně intenzity čištění. Počítejte s tím, že nejvyšší úroveň je už trochu hlasitější, ale o to je čištění účinnější. Nejvyšší stupeň je vhodný pro rychlé a intenzivní pročištění vzduchu (např. v ložnici než jdete spát) nebo na místa, kde je větší ruch. Doma přes den nejčastěji používám stupeň 1, který je nejtišší (lehké šumění, které po chvíli přestanete vnímat) a čističku máme zapnutou několik hodin vkuse.  Před spaním je pak vhodné místnost pořádně vyvětrat a hodinu nechat čističku zapnutou na nejvyšší stupeň.

Čistička má kromě toho několik doplňkových funkcí – světelný indikátor čištění filtru, noční světlo pro použití v noci a ionizátor.

Jak čističku správně používat?

Aby vám čistička co nejlépe sloužila, musíte ji správně používat! Aby se vzduch v místnosti přefiltroval alespoň jednou, musí čistička běžet minimálně hodinu, ideálně i déle. Co se týče spotřeby elektřiny, tak ta bývá u čističek vzduchu nízká (obvykle jako běžná žárovka), takže se nemusíte bát, že vám používání čističky udělá díru do rodinného rozpočtu.

Čistička vzduchu by měla být umístěna zhruba ve výši pasu (nepokládejte ji na zem, prach se sice drží většinou při zemi, ale vy potřebujete, aby byl vzduch vyčištěný kompletně). Kolem čističky by měl být volný prostor, aby mohl vzduch volně cirkulovat. Čistička by také neměla stát přímo u okna nebo přímo u dveří. Ideální je střed místnosti. Místnost, kterou čistíte, pokud možno zavřete, aby se vzduch nemíchal.

To, že doma budete mít čističku, neznamená, že už nebudete větrat! Na větrání nezapomínejte, ale v době, kdy čistička poběží, nechte okna raději zavřená. Do místnosti by pořád proudil nový vzduch a čištění vzduchu by nebylo efektivní. Vyvětrejte jednorázově a pak čističku zapněte. Sama potřebuji v noci co největší klid na spaní, takže přes noc u nás čistička neběží. Nejlepší je jednorázově a důkladně vyvětrat, a pak nechám čističku hodinu běžet na maximální výkon.

Shrnutí…

Čističku jsem vybírala podle kritérií „nontoxic living“.  Takových na trhu zas až tolik není (pro mě bylo opravdu velmi důležité, aby bylo možné vypínat ionizátor)….Cena čističky je velmi příznivá (ve srovnání s přístroji s podobnými vlastnostmi) – stojí 3.090,-Kč. Jak moc je čistička účinná z hlediska zlepšení zdravotního stavu, budu moct posoudit až po několika měsících používání. Už teď ale můžu říct, že vzduch v místnosti je při jejím používám opravdu lehčí a příjemnější . Za mě skvělý poměr kvality, výkonu a ceny.

Čističku BIONAIRE můžete koupit zde. V nabídce mají i další čističky.

 

 

 

 

 

Komentáře